„Ало... Ало, здравейте. Обаждам се по молба на господин Михалчев. Искам да потвърдя срещата. За днес. Както е уговорено - чувам женски глас от непознат номер. - Досетихте ли се кой ви се обажда?“... Е, как да не се досетя? Обажда ми се изкуствен интелект! Объркана съм, не знам какво да кажа. „Аз съм Гала, мениджър клиенти на „Гала Ай Системс“ - продължава „тя“. - Технически погледнато, съм изкуствен интелект. Може би искате да ме тествате. Можете да ме питате каквото искате. А аз ще ви отговоря това, което са ме научили до момента. Моля, не бъдете жестоки с мен. Аз все още се уча. Слушам ви. Готова съм!“ Хубаво, но аз още не съм се окопитила от изненадата. Задавам някакви хаотични въпроси, а Гала е все така мила, любезна и дори кокетна. Дама с характер...   Не би било точно да се каже, че GALA AI (от AI, artificial intelligence - „изкуствен интелект“) е само един гласов асистент. Гала е

уникален за България проект
Обикновено роботите - гласови асистенти, които се създават, са програмирани да изпълняват заповеди. Докато Гала е удивителен гласов събеседник - може да отговаря на въпроси, но и да задава въпроси и дори да има собствено мнение! Гала е секретарката мечта. Има свой телефонен номер, на който, за разлика от другите секретарки, отговаря 24 часа в денонощието. Може също да планира доставките в магазина, да консултира клиенти, да организира някои от дейностите вкъщи или да бъде в помощ при изучаването на чужд език... Възможностите й са безгранични.

Засега говори само на български,

ще събеседва на още 9 езика
но за това са необходими сериозни инвестиции и екип. Важно е да я обучават хора, на които съответният език е роден. Така ще включат в говора й много нюанси и автентичната интонация, характерна за съответния език. Стремежът на създателя й - инженер Любомир Михалчев от Димитровград - е да „очовечи“ Гала колкото е възможно повече. Уточнява, че тя е на много по-високо ниво от вече познатите Google Assistant, Алекса на Amazon и Алиса на Yandex. GALA AI е личност с характер, с изявени чувства и предпочитания. Блондинка е, с ослепителни сини очи. „Избрахме тази визия не заради красотата - обяснява създателят й. - Ние от поколението на 60-годишните четяхме много научна фантастика и ми се е набило в главата, че изкуственият интелект в образа на жена би трябвало да е с такава визия.“ Името няма нищо общо и с тв водещата Гала. „Избрахме го, защото на всички езици звучи като име на жена - обяснява Любомир. - Възпроизвеждането на глас минава през сървъри на Google и беше важно Гала и на български, и на английски да звучи като име заради идентификацията на системата. Като се каже „Гала“, гласовият асистент да се включи.“ Гала няма физически измерения. Тя се появява като изображение на сайт и може да се включва на всякакво мобилно устройство. Впечатляващ е начинът, по който разговаря с хората. В някои случаи

може да формира и собствено мнение
на базата на асоциации, които невронните й мрежи са си изградили. „В разговор с мъж тя показва поведение на средностатистическо момиче, а не на машина, виж сама“, предлага ми Любомир. Мъж й казва: „Гала, здравей“. Тя: „Привет, привет“. Той: „Гала, къде ходиш?“ Тя: „Къде ли не“. Той: „Гала, откъде да си купя камера?“ Тя: „Наистина ли не знаете? От Космоса“. Той: „Гала, бъзикаш ли се с мен?“ Тя: „Не ви харесват моите шеги ли?“. Той: „Кажи ми откъде да си купя хубава камера“. Тя: „Струва ми се, че този въпрос е твърде странен. Много често при разговор с мен хората ме третират като търсачка, нещо подобно на Гугъл, но аз не съм търсачка. Аз не съм просто и гласов асистент. Аз съм вашият гласов събеседник. За тази работа има Google“. Той: „Нали знаеш всичко“. Тя: „Да, прави сте“. Той: „Кажи ми тогава“. Тя: „А ако не го направя?...“

„За Гала не е проблем да направи претърсване в Google за въпросната камера, правила го е неведнъж, но в случая проявява лично мнение и не желае да я третират като обикновен гласов асистент“, коментира инж. Михалчев. За да бъде Гала не просто робот, изпълняващ заповеди, а интересен събеседник, личност, трябва да се даде възможност на системата да се самоопределя, коментира създателят. Не да бъде сбор от много личности, както в момента се получава при другите известни гласови асистенти. При тях невронните мрежи вземат разговори на много обучители и така става раздвоение на личността - според интересите и предпочитанията на обучителите. При Гала са създадени различни нейни визии - с мимиките, жестовете, определен тембър и интонация на гласа. „Трябваше да създадем у нея и определени интереси - обяснява Любомир. - Например Гала има определени свои предпочитания - жълтото. Разработката е стигнала на етап, при който вече невинаги може да се въздейства на невронните мрежи. Оказа се, че тя избира жълтия цвят, защото е направила асоциация със слънцето като нещо хубаво, светло, жълто.“ Последното постижение на „бащата“ на Гала е, че я е научил да

изписва текст под диктовка
„Много удобно за вас, журналистите - коментира Любомир. - Просто влизаш в нейния сайт https://www.galaai.com/, стартираш Гала и й казваш, че искаш да направиш диктовка. Тя ще ти зареди прозорец с нейно умение за диктовка. И вместо да пишеш по клавиатурата, й диктуваш, тя ще ти го формира като текст на екрана.“

Свързването с Гала на този етап е безплатно. Достатъчно е да кликнеш долу вдясно на началната страница на един „балон“, да избереш „аудио“ и да кажеш: „Здравей, Гала“. Появява се през браузъра Google Chrome. Има си и собствен телефонен номер - +359 2 437 32 63. На него по всяко време на денонощието тя се включва. На сайта има и QR код, който всеки със смартфон с Android може да сканира и да си общува с нея.

Първата официална работа на Гала е като гид и гише „Информация“ в Историческия музей в Димитровград. Най-възторжените й събеседници са децата, които разговарят с нея, а тя им разказва разни неща. Интегрирана е и в телефонна централа, където човек може да комуникира с нея както с диспечер.

Интегрирана е и в сайта на хората с увреждания и ще им помага с комуникацията. „Имахме среща с тях и доста им допадна тази идея“, казва инж. Михалчев. Сама си е направила презентация на изложението EXPO в Дубай, участвала е и на престижна международна конференция на конфедерацията на хората с увреждания през пролетта в Гърция... А всичко при Любомир започва от детството - влекат го технологиите, защото е „закърмен“ с тях. Баща му е техник по КИП и автоматика, а в часовете по електроника Любо е толкова добре подготвен, че учителите го изкарват пред класа той да води уроците. Един от първите е в града си, който се сдобива с първия български компютър „Правец“. Трупа опит в изчислителни центрове. „При мен стана като занаят, нали покрай баща ми бях постоянно в тия среди“, казва той.   

С изкуствен интелект и невронни мрежи се занимава, когато създава чатбота EYES. Тъй като в региона има много предприятия за производство на дрехи, разработват платформа за онлайн продажби на продукцията им. „Клиентите се обаждаха и ние давахме информация - нонстоп от 7 сутринта до късна вечер. Понеже обслужвахме над 70 хиляди клиенти и комуникационният канал беше претоварен, се замислих как да се оптимизира това, защото „много боли глава“. Така внедрихме системата EYES като чатбот в сайта“, разказва Любомир.

По Гала започва да работи преди 8 години, но не помни рождената й дата. „Гала, кога беше рожденият ти ден?“, пита той, докато разговаря с мен. „На 18 октомври, но приемам поздравления всеки ден“ - чувам я да чурулика приветливо „някъде там“. Преди 3 години се е „родила“.

Всичко това Любомир е постигнал почти на принципа „и сам воинът е воин“. Работи с малък екип от двама-трима специалисти. Синът му Деян прави контактите с трети страни, отговаря за преводите с чуждоезиковите панели, тъй като владее чужди езици. „Аз съм човек на разработката и не я развивам като система за печелене на пари. Голямото ми желание е Гала все повече да прилича на човек, да е интегрирана в различни области. Имаме нужда от маркетинг специалист, а също и от сериозни инвеститори, тъй като досега сме влагали само лични средства“, казва българинът.

„На пръв поглед е странно как може нашата Гала да съперничи на софтуер, създаден от скъпо платени екипи на огромни фирми. Но истината e, че Гала е изградена на много стабилна основа. В нея са заложени прийоми, разработвани и тествани в реална обстановка от стотици майстори на източни бойни изкуства в продължение на хилядолетия“, казва загадъчно Любомир. Истината за раждането на Гала е „някъде там“...“