Световният №1 Новак Джокович се класира за осми път за финал на Откритото първенство на Австралия по тенис след победа със 7:6(1), 6:4, 6:3 над швейцареца Роджър Федерер. Двубоят продължи 2 часа и 18 минути, а сърбинът, който се стреми към осмата си титла в Мелбърн, имаше затруднения само в първия сет. Федерер бе този, който започна по-добре мача и поведе с 3:1 гейма. Швейцарецът запази аванса си от пробив до 5:4, когато сервираше за първата част, но тогава бе пробит на нула от съперника си. Това доведе до изиграването на тайбрек, в който Джокович бе безмилостен и спечели със 7:1 точки. Във втория сет решителният гейм бе десетият. След девет последователни, в които сервиращият печелеше, в десетия пред Джокович се отвори възможност за пробив и той моментално я използва, за да поведе с два сета. Това изглежда пречупи Федерер и тонусът в играта му рязко спадна. В третия сет Ноле бе този, който диктуваше темпото и след пробив в шестия гейм си подсигури победата, а с нея и място в спора за титлата в неделя. Съперник на Джокович, който преследва 17-а титла от "Големия шлем", ще бъде победителят от втория полуфинал между австриеца Доминик Тийм и германеца Александър Зверев, които играят в петък.