Англия пропусна шанса да се класира в петък за следващия етап на Световното първенство един мач предварително, правейки нулево реми със САЩ в Катар. Според създадените опасности за гол обаче изглежда, че американците трябва да съжаляват повече за изхода на мача. Кристиан Пулишич удари греда през първото полувреме за САЩ, които трябва да победят Иран в последния си мач от група В, за да се класират напред. Англия ще продължи напред, ако избегне поражение от съседите си от Уелс. В първия мач за деня в грепата Иран спечели с 2:0 срещу последния в подреждането Уелс. Англия създаде първото положение в десетата минута. Джуд Белингам дриблира в центъра на терена и подаде на Букайо Сака по дясното крило, а той намери Хари Кейн в наказателното поле. Капитанът стреля, но ударът бе блокиран от Уолкър Зимърман и топката мина покрай лявата греда. По-чистата ситуация обаче бе за американците. В 26-ата минута Уестън Маккени получи топката непокрит на около десет метра от вратата на англичаните, но ударът на халфа мина далеч над напречната греда. Секунди по-късно Юнус Муса отправи точен удар от далечно разстояние, но в ръцете на Джордан Пикфорд. Натискът на САЩ продължи и Кристиан Пулишич бе следващият, който опита да вкара гол. Той получи топката на границата на наказателното поле и стреля, но тя се отби от напречната греда на Пикфорд.

Англия се измъкна и в края на полувремето, когато Сержиньо Дест стреля от много удобна позиция в наказателното поле, но Хари Магуайър подложи крак и изби топката. В заключителните секунди пък Мат Търнър отрази фронтален удар на Мейсън Маунт и първата част завърши при нулево равенство. През второто полувреме Англия успя да изнесе играта и атакуваше по-често, но стигна до положения едва в добавеното време. Удари на Маркъс Рашфорд и Хари Магуайър бяха уловени от Мат Търнър, след което Хари Кейн стреля с глава покрай вратата. Мачът между Иран и САЩ сигурно ще бъде много напрегнат и остър поради натрупаното политическо напрежение между двете страни, което може да се пренесе и на футболния терен. Двата тима вече са се срещали на световно първенство - през 1998, пак в условията на политическо противопоставяне,  в груповата фаза американците имаха голямо игрово превъзходство през целия мач, но го загубиха с 1:2.