Съдията Ищван Ковач, който в четвъртък ще пристигне на стадион "Георги Аспарухов" за мача Левски – Хамрун Спартанс (Малта) в турнира Лига на Конференциите, забърка огромен скандал в румънското първенство. Той бе назначен на дербито в Крайова между двата отбора от града, претендиращи да бъдат наследници оригиналния клуб Университатя. Срещата между Крайова 1948 и КС Университатя завърши 1:2. Ковач, който ръководи финала в турнира Лигата на Конференциите през лятото, даде три дузпи. Първите две бяха за символичните гости на стадион "Йон Облеменко", с които те поведоха и реално нажежиха обстановката. И докато първият наказателен удар, превърнат в гол от Андрей Иван в 41-ата минута, може да се приеме, то вторият направо взриви обстановката. Единствено третият 11-метров удар не будеше полемики, но с него Крайова 1948 намали и оформи крайния резултат. В Румъния въвеждането на системата за видеоповторения в помощ на реферите (ВАР) се случва едва сега. Грешките обаче са фрапиращи от първия кръг, а снощните случки в Крайова накараха много хора да призоват шефа на местната Съдийска комисия Кирос Васарас да обясни какво се случва.

"При първата дузпа няма съмнение. На повторенията беше много ясно, че Йован Маркович наистина беше фаулиран в наказателното поле от Ван Дурмен. Но Ковач погрешно отсъди втората дузпа за КС Университатя Крайова, пише сайтът playsport.ro. При изпълнение на свободен удар от Серджиу Ханка, топката удря в главата французина Ясин Бахаса, а не в ръката. Многократните телевизионни повторения в нито един момент не убеждават, че Бахаса си е помогнал с ръка. Моментът беше още по-противоречив, тъй като Ищван Ковач дори не почувства нужда да се консултира със сензорния екран на тъчлинията, за да получи по-добър изглед. Най-вероятно реферите във ВАР стаята са му казали, че е взел правилното решение в първата фаза. В телевизионното студио опитни хора като легендарния вратар Хелмут Дукадам и бившия международен съдия Йон Крачунеску бяха шокирани. Според Крачунеску, топката дори не променя треакторията си, без да се коментира, че докосване на ръката няма. Но втората дузпа беше факт в 4-ата минута на добавеното време на първото полувреме и частта приключи при 0:2 за КС Университатя. Другото шокиращо решение на Ковач, което също изуми Крачунеску, е желанието на човека на терена да прегледа по-ранна ситуация с ВАР, която е напълно безспорна. "При първата ситуация той е на пет метра. Човек с неговия опит не се нуждае от ВАР. Всичко е кристално пред очите му. А Ковач го гледа. А втората, която я няма, дори не я поглежда, изумен е Крачунеску. След края на мача старши треньорът на Крайова 1948 Мариус Кройтору опита да намери сили да се шегува след скандалния мач и заяви, че по всяка вероятност в Румъния са внесли някакъв евтин вариант на ВАР, а не истинския от Шампионската лига. "Това е дерби, амбициите са много големи. Който направи по-малко грешки, беше ясно, че ще има по-големи шансове да спечели. Резултатът не отразява реалността на терена. Играхме по-добре през целия мач", каза още треньорът на У Крайова 1948 след края на мача. "Имаме обаче ВАР, който не струва нищо. Вероятно трябва да се внесат по-добри части от Тайван, само дано не им пострада индустрията от конфликта с Китай, опита се да се пошегува Кройтору.