Франсес Тиафо стана първият американец, достигнал до полуфиналите на US Open от 2006 година насам. Той победи №9 в схемата Андрей Рубльов от Русия със 7:6(3), 7:6(0), 6:4 за 2:39 часа, не и без помощта на мощната подкрепа от публиката на корт "Артър Аш" в Ню Йорк. 24-годишният янки, който е израснал в Мериленд, показа също толкова силно представяне от това, което направи, за да елиминира 22-кратния шампион от Големия шлем Рафаел Надал в 1/8-финалите.

Поставеният под №22 Тиафо игра агресивен тенис, наниза 18 аса и стабилна игра на мрежата, за да отстрани Рубльов, който загуби шести четвъртфинал на турнирите от Големия шлем. В първите два сета нямаше пробиви, но Тиафо доминираше в тайбрека, а в третата част взе подаването на руснака в седмия гейм и затвори срещата с първия си мачбол. Анди Родик беше последният американец, стигнал до полуфиналите във Флашинг Медоус, когато отстъпи пред Роджър Федерер в мача за титлата преди 16 години. Родик беше и последният представител на САЩ, спечелил титла от Шлема на сингъл, когато триумфира в Откритото първенство на САЩ през 2003 година. В първия полуфинал в кариерата си на Големия шлем Тиафо ще играе с Карлос Алкарас от Испания.