Долната камара на френския парламент избра депутат от центристката коалиция на президента Еманюел Макрон за председател на Националното събрание, въпреки че управляващият алианс загуби мнозинството си на парламентарните избори. Яел Браун-Пиве е първата жена на този пост.

Яел Браун-Пиве, която изпълняваше длъжността министър на отвъдморските територии, е първата жена, заемала поста председател в историята на Националното събрание.

Въпреки загубата на мнозинство, управляващият алианс на Макрон все пак успя да прокара нейното назначение на втория тур на гласуването.

Министър-председателят Елизабет Борн и други високопоставени поддръжници на Макрон се опитват да спечелят отделни десни и умерено леви парламентаристи, за да подсилят редиците си.

Борн, назначена миналия месец, е втората жена министър-председател на Франция след краткия престой на Едит Кресон през 90-те години.

Един от ключовите въпроси ще бъде дали гласуването в четвъртък за оглавяване на финансовата комисия - с широки правомощия за контрол на правителствените разходи - ще бъде спечелено от депутат от крайнодясното Национално обединение (НО).

Оглавявана от победената президентска опонентка на Макрон Марин Льо Пен, "Национален фронт" обикновено има претенции за поста като най-голямата опозиционна партия.

Тя е изправена пред сериозното предизвикателство на левия алианс NUPES - включващ Зелените, комунистите, социалистите и твърдолявата партия "Непреклонна Франция" (LFI) - които във вторник се споразумяха за общ кандидат след известни вътрешни колебания.

Следващата седмица размяната на мнения в залата може да се изостри, тъй като ръководителят на правителството Борн ще произнесе реч, в която ще изложи политическите си приоритети.

Все още не е ясно дали Борн ще свика традиционния вот на доверие след изявата си - което не се изисква стриктно от конституцията на Франция.

През уикенда Макрон заяви пред АФП, че е "решил да потвърди доверието си в Елизабет Борн" и я е помолил да продължи разговорите за намиране на съюзници на правителството в парламента или поне на подкрепа за решаващите гласувания на доверието и бюджета.

Президентът изключи възможността за увеличаване на данъците и на публичните заеми при евентуални компромисни споразумения с други партии.

Дори и правителството да проектира почти обичайната си дейност, твърдолявата LFI се зарече да опита да попречи на ключови предложения, като водещата реформа за повишаване на пенсионната възраст от 62 на 65 години.