Япония неочаквано победи Испания и зае първото място в своята група. Преди това „самураите” победиха и друг бивш световен шампион  -Германия, смятана за основен претендент за световната купа. И в двата мача Япония победи, след като губеше в резултата, но в крайна сметка обръщаше мача. "Ла Фурия" поведе чрез Алваро Мората в 11-тата минута и създаваше впечатление, че ще се поздрави с победа. Но през второто полувреме „самураите” преобразиха играта си и между 48-та и 51-та минути направиха пълен обрат чрез Рицу Доан и Ао Танака. Първоначално вторият гол изглеждаше нередовен и не бе признат от съдията, но последвалият ВАР смени мнението му и голът бе зачетен.

Почти цялата топка бе зад аутлинията при подаването й за гола, но малката част от нея, останала на самата аутлиния, вероятно не повече от 20 процента, даде основания на ВАР да изчисли, че кълбото не е напуснало окончателно игралното поле. Така Япония, смятана едва ли не за аутсайдер в групата, зае първото място с 6 точки. В следващата фаза продължава Испания с нейните 4 точки , колкото има и Германия, но с далеч по-добра голово разлика заради разгромната победа над Коста Рика със 7:0. Германците спечелиха срещу същия противник само с 4:2. На 1/8-финал Япония ще играе срещу Хърватия, а Испания срещу Мароко.