На много хора се случва да изпаднат в депресия, когато се завърнат във всекидневието си след лятната ваканция. При други отнема известно време да се пренастроят от пасивност и отдих към активност и работа.

Ако връщането към обичайните ви ангажименти и бит след ваканцията ви потиска, прави ви депресивни и вяли, това подсказва, че нещо в живота ви не е наред и ваканцията е била по-скоро бягство от реалността, отколкото време за отмора и презареждане на батериите. В такъв случай е важно да отделите време и да помислите какво в реалността ви притеснява и как може да промените това. Работа, личен живот, социална среда, здраве - кое не е наред?

Депресията, както и всички останали нездрави състояния, имат една основна функция в живота ни и тя е да ни кажат: „Спри за момент и си обърни внимание! Нещо с теб не е наред, трябва да се погрижиш за себе си, да смениш посоката, да промениш нещо!" Ако ви е трудно да се справите сами - потърсете помощ, но не се оставяйте на инерцията, защото проблемът ще се задълбочи.

Ако пък просто ви трябва време да се пренастроите след ваканцията, не се притеснявайте. Дайте си време.

1. Отделете 30 минути сутрин, за да се заредите с нещо положително.

Както е казал народът : „Денят се познава по сутринта." Сипете си кафето или чая в красива чаша, пуснете си любима песен, спрете поглед върху нещо, което ви кара да се усмихвате, погрижете се за тялото си - гимнастика, душ, козметика...

2. Почивайте качествено.

Ако усетите, че сте се претоварили, че блокирате и не можете да се справите с нещо, откъснете се за момент, сменете фокуса си за 10 минути, направете нещо, което ви носи радост и удоволствие. След края на работния ден се опитайте да се разтоварите - разходка, среща с приятели, хубав филм...

3. Търсете начин да прекарвате поне 20 минути на ден със себе си.

Останете в покой и опитайте да чуете вътрешния си глас. Какво казва тялото ви, как се чувства, от какво има нужда. А душата?

4. Хранете сетивата си.

Кожата ни се нуждае от ласка и грижа, очите - от красиви гледки, слухът - от приятни звуци, качествена храна за вкуса ни и аромати за обонянието ни.

5. Не забравяйте физическата активност.

Съвременният начин на живот е все по-заседнал и това се отразява зле на тялото и психиката ни. Движението подпомага функциите на всичките ни органи, енергизира и създава тонус, способства оросяването на мозъка, освобождава напрежението.

6. Подбирайте храната си.

Когато се храним, ние не просто удовлетворяваме глада, а изпращаме енергия и определени вещества до всяка наша клетка. Затова е важно какво ще поднесем на организма си.

7. Изразявайте топлите си чувства.

Любовта е най-големият лечител. Намирайте време да се радвате, да се смеете, да оцените хубавото в живота ви. Положителните емоции водят до повишаване на ендорфина в тялото ни, а това подсилва имунната ни система и ни прави по-здрави в най-прекия смисъл на думата.

8. Споделяйте болките и отрицателните си преживявания.

Негативните емоции не е добре да се задържат, защото ни интоксикират - буквално и преносно.

9. Опитайте се да заспите с красива картина в главата си.

Това може да е природна гледка, приятен спомен, мечта...

10. И най-важното - бъдете себе си!

Най-много ни изтощава и амортизира предателството спрямо собствената ни същност - маските, стремежът да „изглеждаме", вместо да „бъдем", незачитането на потребностите ни, потискането на душата ни. Обичайте се и се приемайте такива, каквито сте!