Четвърти юли е Денят на независимостта на САЩ от Британската империя. През 1776 година (на 2 юли) се обявява независимостта на Щатите, но два дни по-късно в Декларацията на независимостта се представят причините, поради които това се случва.

И оттогава – ясно. Всяка година на тази дата се организират големи празненства във всички американски щати и Декларацията се чете отново и отново. Ето няколко интересни факта, свързани с празника и с националното знаме на САЩ:

От създаването си американското знаме се състои от 13 ивици (7 червени и 6 бели), символизиращи 13-те британски колонии, които образуват независимата държава на 4 юли. Преди обединението всяка от колониите е имала свое собствено знаме. Когато обявили войната за независимост, те взели решение да създадат знаме, символизиращо обединението им.

Знамето на Големия съюз вече имало 13 ивици и малко английско знаме в ъгъла. На 4 юли 1776 г. на континентален конгрес във Филаделфия е

подписана американската Декларация за независимост

която обявява, че 13-те колонии престават да бъдат част от Британската империя.

След като Съединените щати стават независима държава, Конгресът изразява желание да бъде създаден нов флаг, наречен Strips & Stars („Звездно-раиран флаг“). Оттогава английското знаме изчезва, заменено от звездите, всяка от които съответства на един от щатите.

  • Шивачката от Филаделфия Бетси Рос ушива първия американски флаг, помагайки на Джордж Вашингтон за създаването му.
  • Всеки от цветовете има определено значение: синият цвят символизира храбростта, белият – ценностите, червеният – справедливостта.
  • В синия квадрат днес има 50 бели звезди за всеки от 50-те щата (Хаваи са петдесетият щат, присъединил се към САЩ на 4 юли 1960 г.).
  • Знамето се развява на покрива на Белия дом, когато президентът е там.
  • Знамето се вее пред повечето училища и административни сгради в САЩ.
  • В училище всяка сутрин децата се заклеват във вярност пред американското знаме, рецитирайки Pledge of Allegiance („Клетва за вярност“), изправени на крака с ръка на сърцето.
  • Много американци слагат знаме пред домовете си в израз на любов и уважение към Родината си. Знамето трябва да стои вдигнато от изгрев до залез-слънце.
  • Знамето изисква някои специални грижи.

То не бива да докосва земята

Съществува специална техника за сгъването му на триъгълник. Когато е скъсано или много овехтяло, е забранено да бъде хвърляно на боклука. То трябва да бъде предадено на Американския легион или на скаутите, които след малка церемония го унищожават (обикновено то се изгаря). Позволено е знамето бъде погребвано или хвърляно в морето. Въпросът е да се отнасят към него с уважение.

  • Американско знаме може да бъде закупено на цена около 20 долара през сайтовете на Конгреса и Сената.
  • На 4 юли умират трима президенти. Томас Джеферсън и Джон Адамс, макар и идеологически опоненти, умират на една и съща дата през 1826 година. На 50-ата годишнина от обявяването на независимостта Джеферсън издъхва, а последните му думи са: "Четвърти ли е вече?" По-късно през същия ден умира и Адамс, казвайки: "Томас Джеферсън оцеля", без да знае, че той вече е издъхнал. Пет години по-късно на същата дата умира и петият президент на САЩ Джеймс Мънро.

  • 4 юли става национален празник през 1870 година, а почивен ден – едва през 1938 година. Преди това се празнува, но за работещите не е официална почивка, за която да получават заплащане.
  • На тази дата се продава

бира на стойност над стотици милиони долара

  • Последните данни са отпреди няколко години, но едва ли има особена промяна в броя на празнуващите американци, които пият бира. През 2008 година са продадени 24 милиона каси бира през почивния ден. Към нея явно върви и хотдог, защото американците изяждат 155 милиона от тези сандвичи на 4 юли. Празниците винаги крият и рискове. Всяка година американците харчат стотици милиони долари за фойерверки. С това и броят на ранените от неправилната им употреба е голям – над 1000 души годишно. Освен това празникът е по-опасен за шофьорите и от Нова година. Само в периода между 2004 и 2008 година средно 148 души загиват при катастрофи на тази дата, а 41 на 100 от тях са карали след употребата на алкохол, докато в нормални дни процентът е 31.