Вече е ясно къде отидоха оскарите и какви изненади предизвикаха. Но откъде "идват" е също не по-малко изненадващо, а и малцина имат представа. Най-мечтаните статуетки в света на киното са родени в чикагското предградие Батавия през 1928 г. и оттогава не са излизали извън пределите на града. Само две компании са имали честта да ги правят. Първата е "Си Дабъл Ю Шумей & Сънс" и втората - "Ар. Ес. Оуенс & Ко", където от 1982 г. до днес се изработват най-престижните награди в света на киното.

Фабриката, в която се произвеждат статуетките, се намира в северозападната част на Чикаго, на Линч Авеню №5535. Сградата е в индустриален квартал и представлява скромна на вид тухлена постройка, простираща се на около 500 кв.м, заобиколена от складове и малки предприятия.

Достъпът за външни лица тук е абсолютно забранен, но веднъж в годината, малко преди обявяването на наградите "Оскар", от компанията отварят вратите си за журналисти и медии от цял свят, за да станат свидетели на раждането на статуетките.

Първото място в производствения процес е леярната.

Статуетките се правят от специален метал

наречен британий. Това е сплав от олово, мед и антимон. В началото пластиките са били изработвани от бронз, след което са им слагали златното покритие. Любопитен е фактът, че по време на войната, когато металите са пращани за фронта, оскарите са се правели от гипс, върху който се нанасяло златно покритие. За нуждите на церемонията по награждаването в Лос Анджелис от чикагската компания всяка година подготвят по 50-60 статуетки. Тяхната направа отнема между 4 до 6 седмици, като за качеството им се трудят 12 висококвалифицирани специалисти. Статуетката тежи 3,85 кг и е висока 34 см.

Шлайфането е вторият етап, по който преминава пътят на "Оскар" от Чикаго до Холивуд. Преди да стигне до червения килим, тялото на трофея трябва да е лъснато като огледало. Процесът трае от 2 до 5 часа, като през това време скулптурката се изглажда с няколко вида фина шкурка.

Лакирането е следващият етап. За да добие своя уникален блясък, издръжливост и качество, статуетката преминава през няколко галванизиращи бани от мед, никел и сребро. Докато тече процедурата,

оскарът мени няколко пъти цвета си

от сивкав, бакъреночервен до сребристобял. На финала статуетката се потапя за около 5 минути в последната, най-важна, 24-каратова златна баня. Ако продуктът не отговаря на качеството, компанията производител го реже на две и го претопява.

Четвъртият и последен етап от процедурата е слагането на табелките. Малко известен е фактът, че върху оскарите, които се връчват тържествено на церемонията в Холивуд, не е изписано името на техния притежател. Името на лауреата се гравира върху 15-сантиметрова табелка. Това се случва, след като се закрие церемонията.

Често хората се питат колко струва изработката на един "Оскар" и каква е пазарната стойност на готовия продукт. От "Ар. Ес. Оуенс & Ко" отговарят лаконично, че това е фирмена тайна, като не пропускат да подчертаят, че както и да се погледне, оскарът е просто безценен. Въпреки това журналистите от американското списание "Ентъртейнмънт Уикли" направиха опит преди 11 години да изчислят монетарната стойност на статуетките. Излезе, че

един "Оскар" струва $327.27

"Ар. Ес. Оуенс & Ко" не се издържа само от направата на оскарите. В компанията работят над 140 души, които се занимават с ваенето на трофеи. Другите по-известни техни продукти са статуетките за наградите ЕМI, MTV, Залата на славата в Музея на рокендрола, компютърните игри "Нинтендо" и др.

В историята на оскарите има случай, когато всичките статуетки са били откраднати наведнъж - през 2000 г., в навечерието на церемонията по награждаването. Няколко седмици отнело на детективите да открият измамниците, които се оказали шофьори на транспортна компания. Въпреки че почти всичките статуетки без две били открити, от фирмата производител ги претопили и за светкавично време произвели нови, с които спасили в последния момент тържеството.