ГЕРБ има свои кметове в 14 областни града, а в осем властта е за кандидати на БСП или за подкрепени от столетницата номинации. Това показват резултатите от ЦИК при 100 процента обработени протоколи в общинските комисии. Кандидатът на ДПС спечели в Кърджали. Претенденти от други политически формации биха в Хасково, Пазарджик, Кюстендил и Монтана. Те и досега са били кметове на тези общини. В 15 от областните центрове сегашните градоначалници взимат нов мандат. Най-драматична бе битката за градовете Варна, Пловдив и Плевен.

В Благоевград победител е кандидатът на ГЕРБ Атанас Камбитов с 60,18 процента срещу 39,82 на сто за издигнатия от левицата Емил Костадинов. Човек на ГЕРБ ще управлява Варна до 2015 г. На втория тур за Кирил Йорданов са гласували 59,50%, а за опонента му Веселин Марешки - 40,50 на сто от избирателите.

Вотът в морската столица бе инфарктен,

след като цял ден от щабовете на опонентите валяха жалби до ОИК. В някои секции имаше минимална разлика между двамата кандидати и това наложи още 10 полицаи да се включат в опазването на обществения ред в деня на балотажа. Те патрулираха по двойки в районите, в които имаше най-малка разлика между кандидатите, стигнали до балотаж, което предполагаше риск от по-голямо обществено напрежение. Общо изборите във Варна бяха охранявани от 650 униформени.

„Ако управляващата партия  беше издигнала не Кирил Йорданов, а друг кандидат за кмет на Варна, победата щеше да дойде още на първия тур на изборите", заяви след балотажа пред  „Дарик радио" Павел Димитров, областен лидер на ГЕРБ. Загубилият кандидат Веселин Марешки заяви, че ще иска касиране на изборите. Йорданов е получил подкрепа от купени цигански гласове, смята той.  Марешки разказа как местни ромски лидери са ходили при него с оферти срещу цигански гласове. Кандидат-кметът обаче не ги приел. Жалба за касиране на вота за кмет и общински съветници на първи тур ще внесе и БСП във Варна.

Във Велико Търново новият кмет е Даниел Панов от ГЕРБ с 51,81 на сто подкрепа. За него са гласували 18 511 души, а за кандидата на БСП Николай Илчев - 17 218 избиратели, което е 48,19 на сто. Във Видин Герго Гергов печели местните избори на балотаж срещу Владимир Тошев. За кандидата на коалицията БСП-ЗС „Ал. Стамболийски" Гергов са гласували 53,26 процента от хората, или 13 044 души, а за кандидата на ГЕРБ Владимир Тошев - 46,74 на сто, или 11 449 души. Във Враца печели независимият кандидат, подкрепен от БСП, Николай Иванов. За него са гласували 52,94 процента от избирателите. Кандидатката на ГЕРБ Петя Аврамова е спечелила подкрепата на 47,06 процента от хората, или 14 666 души.

С нов мандат се сдоби в Ловеч претендентът на БСП Минчо Казанджиев. Той спечели с 52,10 на сто. На балотажа кандидатката на ГЕРБ Корнелия Маринова получи 47,90 на сто. В Перник кметския пост спечели Росица Янакиева, кандидат на лява коалиция. Тя бе подкрепена от 23 203 души, което е 52,94 на сто. На второ място се класира Ирена Соколова (ГЕРБ), за която гласуваха 47,06 процента от избирателите.

Сините загубиха и Плевен

Новият кмет на Плевен е доц. Димитър Стойков от ГЕРБ, за когото са гласували 28 257 избиратели. Кандидат-кметът от партия „Българска нова демокрация" Найден Зеленогорски бе подкрепен от 49,65%. „Изправихме се срещу цялата власт в държавата, срещу големите пари, срещу фалшификациите и манипулациите. Горд съм, че загубихме на втория тур за местна власт в Плевен с такава малка разлика от около 360-380 гласа. Предпочитаме достойна загуба, отколкото фалшифицирана победа", коментира резултата Найден Зеленогорски. Той изкара три мандата като кмет и бе кандидат за четвърти. Зеленогорски бе категоричен, че ще подадат жалби срещу решенията на ОИК - Плевен, за разпределението на мандатите в общинския съвет и срещу решението с резултатите от кметския вот. „Ние ще настояваме за касиране на тези фалшифицирани избори", каза още Найден Зеленогорски. Ще се иска броене на всички бюлетини - както действителните, така и недействителните. „Имаме данни за множество фалшификации и манипулации, които ще предоставим в съда", добави Зеленогорски.  „Тези избори в Плевен бяха зверски опорочени и това коства загубата на най-добрия кмет в България Найден Зеленогорски. Надявам се справедливостта да възтържествува и резултатът да бъде променен след преброяване на действителните и недействителните бюлетини. Там се води, че има 2000 недействителни бюлетини. И съм убеден, че огромната част от тях са за Найден Зеленогорски", заяви лидерът на СДС Мартин Димитров.

Оспорвана бе и

битката за Пловдив

Резултатите от вота няколко пъти бяха противоречиви, но накрая кандидатът на ГЕРБ Иван Тотев победи Славчо Атанасов (ВМРО-НИЕ) с 50,84%. Към 19 часа Тотев водеше на Атанасов с 50,9 на сто. Час и половина по-късно от „Галъп" - агенцията, която единствено правеше паралелно преброяване в Пловдив, съобщиха, че Славчо Атанасов печели  51,3% от гласовете на пловдивчани, а Иван Тотев - 48,7% . До полунощ прогнозните изборни резултати се променяха няколко пъти. Към 23,59 ч. Иван Тотев водеше с 50,83%,  или с 2086 гласа, пред  Славчо Атанасов. Разликата в гласовете бе доста инфарктна и в ОИК броиха до последната бюлетина.

След като стана ясно, че Тотев печели, ВМРО-НИЕ - партията на бившия кмет Славчо Атанасов, заяви, че ще иска касиране на изборите заради многобройните нарушения в  деня на балотажа и засечената в няколко квартала търговия с гласове. Касиране на изборите декларира, че ще поиска, и БСП в Пловдив. Във вторник от ВМРО-НИЕ заявиха намерението си да започнат национални мирни протести срещу нарушенията в деня на вота. „Това са най-опорочените избори през последните 15 години", заяви лидерът на партията Петко Атанасов.

Кандидат на ГЕРБ е новият кмет на Русе. Пламен Стоилов е подкрепен от 33 281 души, което е 54,89 на сто. Втори остана Искрен Веселинов, издигнат от „Синята коалиция" и ВМРО, за когото са гласували  45,11 на сто от хората.

В Сливен би кандидатът на БСП ген. Кольо Милев. Той спечели изборите с 56,72 процента от гласовете срещу 43,28 процента за бившия кмет Йордан Лечков. В полза на ген. Милев са гласували 30 698 избиратели срещу 23 420 за Лечков. И в Града на войводите цял ден ОИК бе засипвана със сигнали за нарушение и търговия с гласове. Между двамата кандидати имаше оспорвана надпревара и едва към 3 през нощта стана ясно, че Милев е победител. „Лесното мина - спечелихме изборите, сега ни предстои много работа", коментира новият сливенски кмет. Той възнамерява да изиска всички финансови договори и тези по обществените поръчки. Милев обеща да не прави политически чистки, нито безцелни съкращения, но предупреди, че ще има оптимизиране на общинската администрация.

В Смолян битката печели кандидатът на ГЕРБ Николай Мелемов с преднина от над 1300 гласа пред кандидатката на БСП Дора Янкова. За Мелемов са гласували 52,92 процента, а за досегашната кметица Дора Янкова - 47,08 на сто. В Стара Загора победител е кандидатът на ГЕРБ Живко Тодоров, който взе 67,12 процента. За претендента от БСП Бойчо Биволарски са гласували 32,88 процента от избирателите.