20 млн. лв. месечно ще струва на държавата масовият скрининг на гражданите за COVID-19. Той ще се извършва с три вида теста, според пика на заболяването, обясни председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски.
Той представи графика, която показва в кой етап трябва да се използват въпросните тестове, с които се установяват и проследяват заразените с коронавирус у нас. По думите му „риъл тайм“ тестовете – PCR са най-достоверни, с тях могат да се изследват 1200 случая дневно и струват 30 хил. лв. на месец.
Те струват на държавата около 930 хил. лв. на месец. В поръчка на Европейската комисия, България ще получи 600 хил. такива теста.
Вторите дават резултат на базата на антиген, пробата се взима по същия начин, като PCR, а третите са т.н. бързи и дават резултат в рамките на минути. Ген.-майор Мутафчийски сравни последните с тестовете за бременност.
„На месечна база ще могат да се правят около 300 хил. теста или 10 млн. лв. месечно. Кривата от средата на платото започват да се използват т.н. бързи тестове. С тях ще се установи колко души са се разболели без дори да разберат – между 20 и 40 хил. души на ден“, допълни той.
Председателят на щаба уточни, че и трите вида теста са изключително важни. Първият, защото е точен, вторият – бърз, а третият обхваща оздравелите пациенти.
„Ако в първия етап на кривата се набляга на по-скъпите тестове, които натоварват сметката, то във втория етап – ще бъдат доста по-евтини. Стойностите за различните тестове месечно могат да преливат един в друг, според ситуацията.