Мит Ромни - Джо Байдън

Не се е случвало никога, но ако някога е било възможно, то е сега. Равенство между 269 на 269 електорални гласа в изборната нощ за двамата кандидати  ще постави цялата политическа система на изпитание. Шансът това да стане е само 2%, но с толкова близките резултати от проучванията всички сценарии са възможни.

Ето един вариант: президентът Барак Обама спечели всички щати, които клонят към демократите, плюс Мичиган, Пенсилвания и Ню Мексико, а Мит Ромни - всички щати, които са традиционно републикански плюс Северна Каролина.

Да предположим, че Обама печели в Ню Хемпшир, Охайо, Уисконсин, а Ромни - във Флорида, Колорадо, Айова, Невада и Вирджиния. Така и двамата кандидати имат равен брой електорални гласове - 269-269.

Какво се случва тогава? Според 12-ата поправка на конституцията Камарата на представителите ще определи кой да бъде следващият президент на САЩ.  Според върховния закон делегациите на всеки щат в камарата имат по един глас. Последните проучвания показват, че 33 от 50-те делегации ще се контролират от републиканците (още за избора на новия Конгрес - виж стр. 12). Така президент ще стане техният кандидат Мит Ромни. Това обаче няма да се случи преди официалното гласуване на електоралната комисия пред общо събрание на двете камари на Конгреса на 7 януари 2013 г.

След това Сенатът ще трябва да гласува за вицепрезидент. След изборите вероятно там контролът ще остане в ръцете на демократите, които със сигурност ще изберат Джо Байдън. Ето още един сценарий - ако има равенство в Сената - 50 на 50, тогава решаващия глас по конституция ще е за сегашния вицепрезидент Джо Байдън, който може да гласува за себе си.

Ето така в Белия дом ще се окаже двойката Мит Ромни - Джо Байдън.