Президентът Тръмп не пропусна да се похвали с икономическите показатели на страната за юли и си навлече много критики, че преувеличава с твърденията си, че ще видим по-добри цифри за в бъдеще. И все пак данните за последния месец са обнадеждаващи. Американската икономика е нараснала с 4.1% през второто тримесечие по изчисления на Министерството на търговията, което е най-бързото темпо от 2014 г. насам. Същевременно според Министерството на труда новооткритите работни места са били 157,000, а най-силните сектори - услугите, производството, туризмът и строителството. При професионалните и бизнес услуги добавените служители са 51,000. В производствената сфера пък са били наети 37,000 души. В туризма - 40,000, като половината от тях са в заведения за хранене, а сред останалите има значителен брой позиции в музеи, театри и стадиони. В строителството са били разкрити 19,000 нови места.

По-общият индекс за безработицата, който включва хора, които искат да работят, но са се отказали от търсенето, и тези, които работят на непълно работно време, защото не могат да намерят работа на пълен работен ден, също се е понижил, но само с три десети от процента до 7.5%. Това е най-ниското ниво от март 2001 г. насам. Щатът с най-висока безработица е Аляска - 7.1%, следван от Вашингтон, Ди Си, Западна Вирджиния и Ню Мексико с по над 5%. В щатите, където живеят много българи, също има по-висока от средната безработица. В Илинойс тя е 4.3%, в Ню Йорк - 4.5%, а в Калифорния - 4.2%. Средното заплащане на час се е увеличило с 0.3% в сравнение с юни и с 2.7% в сравнение с миналата година и е било $27.05. Като цяло обаче това е доста по-ниско от очакванията на експертите, които прогнозираха покачване от 3.5%. Според Райън Суйт, икономист в „Мууди аналитикс" в Уест Честър, Пенсилвания, след рецесията работниците са забравили как да се пазарят и все още ценят сигурността на своята работа повече, отколкото договарянето на по-висока заплата. Той очаква по-реално увеличение на почасовото трудово възнаграждение в следващите месеци.

Икономистите отчитат, че възходът на американската икономика се дължи отчасти на данъчните стимули на администрацията на Тръмп и на ускорения износ на стоки, преди Китай да въведе тарифи за внос от Америка в отговор на протекционистката политика на президента Тръмп, който първи наложи допълнителни мита за Канада и Китай. И въпреки че за цялата година се очаква нарастване на заетите с 2.6 млн. души според Медийния проект в Уестлейн, те ще са от райони, населени с поддръжници на демократите, като Сан Франциско, Ел Ей, Сиатъл, и това може да бъде донякъде проблем за републиканците на идващите избори.