МакКормик плейс, Чикаго

Президентът Барак Обама спечели още 4 години в Белия дом, но поне в две от тях ще трябва да се бори с разединен Конгрес. Републиканците безпроблемно удържаха Камарата на представителите и ще имат мнозинство с 231 конгресмени. Демократите ще имат 185 свои представители там. За мнозинство са нужни 218 гласа.

 В Сената, Горната камара на Конгреса, контролът остава в ръцете на демократите. Те ще имат 53 сенатори, а републиканците - 45. Десните загубиха 3 от местата, които имаха в предишния Сенат.

Администрацията на Обама твърди, че именно заради разделението в двете камари президентът не може да завърши много от промените, които е започнал или иска да започне. Става въпрос главно за дефицита на САЩ, който вече е 16 трилиона, или какви данъци ще плащат богатите.

Контролът на двете камари на Конгреса от две различни партии е основен проблем при гласуването на закони. От 2010 г. много от законопроектите, като например промени в системата за даване на помощи, които демократите предлагат, не събират достатъчно гласове и пропадат. В резултат Конгресът достигна рекордно ниско ниво на популярност - едва 10 процента - през август 2012 г.

Лидерът на Камарата на представителите Джо Байнер заяви, след като станаха ясни резултатите, че „има желанието да работи" с всички представители. Според анализатори тази ситуация няма да продължи по същия начин на несвършена работа, а

ще принуди републиканците да правят повече компромиси

Част от причината за това е, че републиканците се представиха по-зле от очакваното на изборите за  Сената.

Двете партии загубиха и спечелиха места, които не очакваха, което е сигнал за една още по-разделена Камара на представителите от тази през последните две години. Републиканците загубиха места в щати, които Обама спечели с лекота. Петима републикански представители, които се надяваха да бъдат преизбрани, загубиха.

Изборите през тази година се оказаха исторически за Сената по няколко повода. За пръв път там  беше избран открит хомосексуалист. Това е Тами Болдуин в Уисконсин, която победи републиканеца Томи Томпсън. Републиканецът Тед Круз стана първият сенатор в Тексас с латиноамерикански корен. Едно от най-следените състезания е в Минесота - Мишел Бакман от крайнодясното крило на  републиканците - Чаената партия, която се кандидатира за четвърти пореден мандат, и бизнесменът и демократ Джим Грейвс. Макар и с малко, тя запазва поста си.

Демократите успяха да си върнат и сенаторското място в Масачузетс, което загубиха в междинните избори след смърта на Тед Кенеди. Там Елизабет Уорън успя да победи републиканеца Скот Браун, чийто избор преди 2 години сериозно притесни либералите. Уорън, която е експерт по банкрути и професор по право от Харвард, си спечели добро име като един от създателите на Бюрото за финансова защита на потребителите след реформата на Уолстрийт, направена от Барак Обама.

Изненада в Сената поднесоха резултатите в Индиана и Мисури. Очакванията бяха републиканците Ричард Мърдок и Тод Ейкин да бъдат сигурни победители, но загубиха доста от популярността си и дори предизвикаха смут в собствената си партия след спорните им изказвания по отношение на аборта. Ейкин каза, че женското тяло по биологичен начин предотвратява бременност при изнасилване и съответно абортът трябва да бъде незаконен. Мърдок пък заяви, че абортът трябва да бъде забранен, защото всеки живот започва със зачатие и ако начинът е изнасилване, значи Господ така е пожелал. И в двата щата спечелиха демократи.

Новият, 113-и, Конгрес започва сесия на 3 януари 2013 г.

Гей бракове, марихуана и Обамакеър също на бюлетината

В повечето щати във вторник гласуваха не просто за президент, Конгрес и губернатори (в 11 щата), а и за различни предложения - от гей браковете до легализиране на марихуаната за медицински цели и ограничаването на здравната реформа, приета от Барак Обама.

В Мериленд и Мейн гласуваха за пръв път в историята си със "За"  по отношение на еднополовите бракове.  Хората в Минесота пък отхвърли предложение за забрана на гей сватбите в щатската конституция. Там отхвърлиха и задължително да се показва идентификационна карта преди гласуване.

В Колорадо и Вашингтон избирателите одобриха легализирането на марихуаната с медицинска цел, но в Орегон гласуваха с "Не".

Гласоподавателите в Алабама, Уайомиинг и Монтана одобриха поправки в тяхната конституция, които ограничават действието на здравната реформа, прокарана от Барак Обама. Според правни експерти тези закони обещават повече, отколкото могат да дадат на избирателите, но поне отварят вратата на щатите да заведат дела срещу задължителното прилагане на Обамакеър.

Избирателите във Флорида пък отхвърлиха предложението за поправка в конституцията на щата, според която бюжетни средства нямаше да бъдат използвани за аборти.