Осама бин Ладен

 

Мъртвият лидер на "Ал Кайда" Осама бин Ладен тайно се е тревожел за страданията на мюсюлмани, причинени от неговите "братя" джихадисти, и ги е призовал да пренасочат операциите си към САЩ, сочат разсекретени документи, открити по време на нападението на 1 май 2011 г. срещу щаба на Ладен в Аботабад, Пакистан. Центърът за борба с тероризма разсекрети миналия четвъртък (4 май) 17 писма, които са били намерени непосредствено след убийството на лидера на терористите. Те съдържат 175 страници от 2006 до 2011 г. - последното е от седмицата преди екзекуцията му.

В писмата Бин Ладен изразява притеснение по отношение на регионалните джихадски групи и неспособността си да упражнява контрол върху действията им. Ладен се укриваше, след като организира атентатите на 11 септември 2001 г. във Вашингтон и Ню Йорк. След 2004 г. бяха учредени "Ал Кайда" в Ирак, "Ал Кайда" в Йемен, "Ал Кайда" на Арабския полуостров, "Ал Кайда" в Земите на Кинана и "Ал Кайда" в Ислямски Магреб.

В писмо от 26 април, 2011 г, той говори ентусиазирано за вълната от протести, която медиите кръстиха Арабска пролет, и как "Ал Кайда" може да се възползва от тях. "Tези събития са най-важните, които нацията наблюдава от векове, тъй като откакто арабите са навлезли в сегашната си фаза, не сме наблюдавали никакви движения, които целят да спасят нацията и които са големи, всеобхващащи движения, създадени с благословията на Аллах тези дни. Знае се, че популярните движения неизбежно променят условията, така че, ако удвоим усилията си да насочим и образоваме мюсюлманските народи и ги предпазим от половинчати решения, като се погрижим да им дадем добри съвети, бъдещият етап ще е за Исляма." В друго писмо се изразява загриженост, че името на организацията "Ал Кайда" трябва да се промени, за да се идентифицира по-тясно с мюсюлманската общност. Тази идея е циркулирала, след като САЩ са започнали да обявяват, че тяхната война е именно срещу "Ал Кайда" и терористите, а не срещу последователите на исляма, пише в писмото. "Сегашното име на групата дава възможност на САЩ и други врагове на "Ал Кайда" да твърдят, "че не са във война с исляма и мюсюлманите", се казва там. В писмото се обсъждат и евентуалните нови имена на "Ал Кайда", включително "Група за мюсюлманско единство" или "Партия за обединение на ислямската нация".

Днес повечето мюсюлмани имат отрицателно мнение за "Ал Кайда", става ясно от социологическо проучване, публикувано на 30 април от Проекта за глобални нагласи към Изследователския център "Пю". Проучването е констатирало, че 98 % от мюсюлманите в Ливан, 77 % в Йордания, 73 % от мюсюлманите в Турция и 71 % от мюсюлманите в Египет не харесват групировката. Редица анализатори отбелязват, че тези резултати ясно показват, че "Ал Кайда" не е успяла да завладее въображението на мюсюлманите, а лидерите й чисто и просто са се провалили

Според турския депутат Йозджан Йеничери, анализатор по проблемите на тероризма в истанбулския мозъчен тръст Институт "Турция в XXI век", решението за смяна на името на "Ал Кайда" е много очебийно при такива терористични групи. "Когато те почувстват, че са претърпели голяма загуба и нямат вече места за провеждане на обучение, прибягват до промяна на названието си", смята той, цитиран от CNN. Според него същото се е случило с Кюрдската работническа партия (ПКК), която временно промени името си на Конгрес за свобода и демокрация на Кюрдистан (КАДЕК), когато през 1999 г. бе заловен лидерът на групата Абдула Йоджалан

Въпросът за промяната на името на "Ал Кайда" е възниквал най-малко два пъти в миналото според Жан-Пол Руйе, оперативен директор в женевския Център за обучение и анализ на тероризма, дългогодишен изследовател на "Ал Кайда" към Швейцарската федерална полиция. Първо, "между 2000 и 2001 г., когато Айман ал Зауахири сля групата си с "Ал Кайда", давайки на организацията името "Кайдат ал Джихад." Втора дискусия се е състояла, когато Абу Мусаб ас Сури започна да критикува "Ал Кайда" като организация с довода, че тя трябва да промени подхода си и да се превърне в система.