22 души бяха убити и 59 ранени при терористично нападение срещу концерт на поп певицата Ариана Гранде в Манчестър, Великобритания. Експлозията избухна на закритата „Манчестър арена" около 22:45 ч. местно време в понеделник и бе усетена и в околните сгради. Силите на реда обявиха, че разглеждат инцидента като терористичен акт. Това се потвърди, след като „Ислямска държава" пое отговорност за трагедията.

Сред жертвите има и деца. Полицията съобщи, че разглежда случилото се като терористично нападение, а британският премиер Тереза Мей го нарече „ужасен терористичен акт".

Смята се, че нападението е било във фоайе, докато хората излизали от залата. То било извършено от мъж, който детонирал взривно устройство, което носел със себе си.

Атентаторът е идентифициран като 22-годишният Салман Абеди, пристигнал в Манчестър с влак от Лондон. Мъжът е роден в Англия, а родителите му са либийци, избягали от режима на Кадафи. Разследващите се опитват да разберат дали Абеди е част от терористична група. "На първо място трябва да установим дали той е действал сам, или е бил част от мрежа, „ заяви началникът на градската полиция Иън Хопкинс.

На видеокадри от мястото се виждат крещящи посетители на концерта, бягащи навън от залата в опит да се спасят. След като чули взрива, свидетели разказват, че настъпила паника. „Ние се отправяхме към изходите и вече бяхме точно пред вратата, когато трясна мощна експлозия и всички закрещяха", каза посетителка на концерта. „Беше наистина огромна експлозия - блъсна ме право в гърдите. Настана паника, всеки крещеше и тичаше, опитвайки се да излезе навън", добави тя.

Веднага след получаването на сигнала към покритата зала се отправили десетки полицейски коли и линейки, както и специален екип за обезвреждане на бомби. Целият околен район бил блокиран, спряно било всякакво движение. Властите предупредили хората да избягват района. Основната маса от посетителите на концерта са били непълнолетни. На снимките от мястото се виждат хора с разкъсани дрехи.

Премиерът на Великобритания повиши степента на терористична заплаха до „критична" - максималното от петте нива, което означава, че има вероятност от непосредствено предстоящо нападение.

За последен път на това ниво заплахата е била през юни 2007г., когато имаше заплахи за взривяване на коли бомби в Лондон, последвани от инцидент на летището в Глазгоу, когато джип се вряза в сградата и предизвика пожар.

Освен това Тереза Мей обяви, че армията може да бъде изкарана да охранява някои ключови места, а военни - да бъдат разположени за сигурността на масово събиране на хора като концерти или спортни състезания.

Ариана Гранде преустанови турнето си след атентата в Манчестър. Тя още не може да дойде на себе си, след като узнала, че от взрива са загинали най-малко 22 души. Концертното й турне предвиждаше на 25 и 26 май Ариана да изнесе концерти в Лондон на стадиона „O2". По всяка вероятност те ще бъдат отложени поради две причини - заради застрашената безопасност на певицата и заради психическото й състояние.

След концертите във Великобритания американската поп изпълнителка планираше събития в Белгия, Полша, Германия, Швейцария, Франция и други страни. Графикът на турнето й „Dangerous Woman" беше плътно запълнен до септември. Самата 23-годишна изпълнителка не пострада, но призна, че е шокирана от случилото се. „Аз съм разбита! От цялото си сърце ви казвам, че страшно ми е мъчно. Нямам думи!"

Експерт: Западът сам си отглежда терористи

Западният свят е бременен с тероризъм. Той сам си отглежда терористи. Тези хора са родени, живеят и учат там. Това коментира Славчо Велков, водещ експерт по антитероризъм и депутат от БСП. „Ставаме свидетели на тежък терористичен атентат. Това обаче не е нещо неочаквано", подчерта той. Според него фактът, че заседава британският комитет „Кобра" по повод атентата в Манчестър, показва колко е сериозно положението. Той очаква да бъде обявена първа степен на тревога в страната. По думите му, съдейки по нараняванията, видни от кадрите след атентата в Манчестър, експлозивът едва ли е бил около тялото на човек, а по-скоро в ниска част, например чанта, или извършителят е бил много нисък, може да е бил младеж. Може да се заключи, че взривът е бил много мощен, вероятно над 1 кг тротилов еквивалент, посочи г-н Велков. Това е най-голямата зала в Европа, но фактът, че взривът се е случил в преддверието, на изходите, сочи, че вероятно извършителят не е бил в състояние да проникне в залата. Това, че експлозията става в края на концерта, за да се чуе, сочи показност, смята експертът.

По думите му, съдейки от трагичната цикличност на нападенията в Европа, този атентат е бил очакван. Няма да се учудя, ако в близките дни и седмици се случи нещо подобно, каза Велков. Може да се направи аналогия с други нападения в Европа на места със струпване на много хора, например парижката зала „Батаклан", каза още той.

Атентаторът: дете на бежанци

22-годишният Салман Абеди е атентаторът от Манчестър. Най-малката жертва на взрива се оказа момиченце на 8 години. Той е роден във Великобритания в семейство на бежанци от Либия, които са търсели спасение от режима на Кадафи. Салман е трето дете в семейството - има двама по-големи братя и по-малка сестра. Името му бе съобщено от шефа на полицията в графство Голям Манчестър Йън Хопкинс. ,,Ислямска държава" нарече Салман ,,един от войниците на халифата".

Семейството му първо живяло в Лондон, а после в квартала „Фолоуфийлд" в Манчестър. Предполага се, че преди нападението Салман е пътувал от Лондон за Манчестър с влак. Полицията е претърсила и жилището на брата на Абеди в Манчестър. Двамата са посещавали местна джамия, оповестиха още разследващите.