Човешка грешка и несъобразена скорост е основната версия, по която работят разследващите като причина за трагедията в шуменското село Хитрино, където в 5:40 ч. сутринта в събота влак, превозващ цистерни с пропан-бутан и полипропилен от Бургас за Русе, дерайлира и последвалите взривове причиниха смъртта на осем души, раниха тежко още 28 и разрушиха къщи и сгради в селото. То бе евакуирано заради опасната операция по източване на цистерните и опит те да бъдат изместени на безопасно място. В неделя обаче ситуацията в селото се усложни заради изтичане на газ от две от цистерните и очаквано обгазяване на района и бе обявено бедствено положение.

Междувременно стана ясно, че 60% от собствеността на частната фирма - собственик на влака, превозвача „Булмаркет", принадлежи на офшорни компании, регистрирани в Кипър, но управителят на дружеството Станко Станков е категоричен, че той е крайният собственик на дружествата. От компанията изказваха съболезнования на близките на загиналите и съобщиха, че е започнала вътрешна проверка на случая, резултатите от която ще предостави на разследващите.

Пред БНР Евгени Диков, зам. главен прокурор и директор на Националната следствена служба, заяви, че една от водещите хипотези е превишена скорост на композицията. Той съобщи още, че е иззета скоростомерната лента, която предстои да бъде разшифрована, за да стане ясно с каква скорост се е движил локомотивът. Според него има много неизяснени неща - например има ли ограничения в броя на цистерните, когато се превозват опасни товари, и допустимо ли е едновременно да се превозват пропан-бутан и полипропилен. Неяснота има и относно т.нар. буферни вагони.

„В момента се събират доказателства, извършват се огледи, разпитват се свидетели. Иззети са измервателните устройства от двата локомотива. Тепърва предстои установяването на конкретната причина и обстоятелствата, при които е настъпил този тежък инцидент", заяви и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. По думите й със сигурност е налице разкъсване на композицията между 5-и и 6-и вагон, в резултат на което е настъпил трагичният резултат. Главният ревизор на НКЖИ Бисер Минчев допълва, че не се изключва и хипотезата за скъсване на вагоните, но трябва да се установи дали това се е случило преди или след дерайлирането. Той обясни, че информацията за вероятна превишена скорост е дошла от негови колеги, които са били на работа в момента на инцидента.

Според Веселин Василев, изпълнителен директор на агенция "Железопътна администрация", също има непотвърдена информация за превишаване на допустимата скорост. „Няма проблем с натоварването на цистерните. Това се вижда от придружаващите влака документи. Няма и предварителни данни за влошено състояние на подвижния състав", коментира той.

За хипотезата за превишена скорост съобщи и управителят на фирмата, превозвала товара - Станко Станков. Той добави, че при съдебен процес компанията ще понесе отговорността си, ако има вина. „Ние сме отговорна и социална компания и във всички случаи ще помогнем на хората. Вероятно ще се свържем с кмета на селото и ще уточним някаква програма", каза още Станков.

Областният управител на Шумен Донка Иванова обяви бедствено положение в селото в неделя. То ще остане в сила до приключване на операцията по пълното обезопасяване на цистерните. Тя започна в неделя сутринта, но на извънреден брифинг министърът на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова заяви, че ситуацията в района е усложнена заради изтичане на газ от две от цистерните. За да се намали рискът за хората, населението на селото е евакуирано изцяло. Тя призова жителите на Хитрино по никакъв начин да не се опитват да влизат в ограничителния периметър поради опасност за живота им.

Премиерът в оставка Бойко Борисов съобщи в събота, че операцията, при която цистерните трябва да бъдат отворени, а съдържанието им, претоварено в други цистерни, е много опасна. Борисов посочи, че хората, които ще отварят цистерните в Хитрино, имат опит и са специалисти в това. Заради усложнената ситуация обаче операцията най-вероятно ще отнеме повече от първоначално обявените 48 часа.

От неделя в съседното село Венец е открита социална служба, която ще отпуска първоначалната помощ от 325 лв. за пострадалите, каза социалният министър Зорница Русинова. Шефът на Българския Червен кръст Христо Григоров увери, че има достатъчно храна за пострадалите, както и дрехи. Есемеси в помощ на пострадалите могат да се изпращат на открития от Българския Червен кръст телефонен номер 1466. Телекомуникационните компании уверяват, че той би трябвало да се набира и от чужбина по следния начин +359 1466.

Само за три дни (до редакционното прикрлючване на броя на 13 декември) кампанията набра над 1,145,965 лв., в това число 827,873 SMS-а и 318,091 лв. дарения по банков път.

Всеки може да подкрепи инициативата чрез банковата сметка на БЧК:

IBAN в BGN: BG64UNCR76301078660913

BIC: UNCRBGSF

Банка: УниКредит Булбанк, или чрез on-line дарения на сайта на организацията.

Средствата от дарителската кампания ще бъдат управлявани от Обществен съвет, който в момента се сформира, на базата на експертна оценка на нуждите на пострадалото население.