Цветан Цветанов

Прокуратурата е събрала достатъчно доказателства срещу бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов във връзка със скандала за незаконното подслушване, съобщиха от държавното обвинение. Уточнява се, че Цветанов съзнателно е допуснал нарушението на процедурите при прилагане на специалните разузнавателни средства (СРС) в специализираната дирекция на МВР. Обвинения обаче не могат да му бъдат повдигнати, тъй като Цветанов има имунитет като кандидат за народен представител.

По-късно Цветанов каза, че е готов да се откаже от имунитета си, но когато приключат изборите, защото в условия на предизборна кампания и всичко, което се е случило през този период от време, на хората им изглежда доста съмнително случващото се с него.

„Винаги съм се ръководил от закона. Всяко едно разрешение, което съм подписал, е след надлежно искане от заявител, прокурор или оперативна служба, с разрешение от съдия, и тогава то е идвало за подпис при министъра на вътрешните работи. Никога, по никакъв повод, не съм разпореждал незаконни СРС-та, защото това няма как да се случи, в условията, в които работи системата", каза Цветанов.

Разследването по случая започна, след като лидерът на БСП Сергей Станишев подаде сигнал за т. нар. българска афера Уотъргейт, при която е имало нерегламентирано контролиране на политици, бизнесмени, активни граждани и лидерите на протестите, довели до оставката на правителството на Бойко Борисов.

Според „червения" партиен председател нерегламентираното използване на СРС-та е било извършвано в МВР под личното ръководство на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.

На 15 април Главна прокуратура съобщи, че е констатирала редица нарушения в ежедневната работа с автомобила на МВР за следене и подслушване. Налице са фрапиращи разминавания в пътните книжки на автомобила с техниката, обяви и заместник-главният прокурор Борислав Сарафов. Зам.-градският прокурор на София Роман Василев информира, че в обясненията си по случая Цветанов е заявил, че е представител на политическото ръководство на МВР и не отговаря за техническата дейност във ведомството.

По-рано във вторник служебният премиер Марин Райков декларира воля за заглушаване на СРС-скандалите.

"Ние, моето правителство, поехме ангажимент, че ще направим честни, прозрачни и демократични избори. Ние не можем да ги направим сами, без помощта на политическите сили. Ние ще създадем условия за честни избори, но могат ли да бъдат честни избори, в рамките на които някои политически сили хранят обществото със скандали," обяви Райков на пресконференция, в присъствието на главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Петя Първанова.

 Райков подчерта, че правителството държи да идентифицира "ъде се къса документалната връзка и контролът върху приложението на СРС-тата".  

 Главният прокурор Сотир Цацаров прогнозира, че в дните до парламентарните избори на 12 май, може да избухнат "нови и нови нечисти скандали".