Президентът на САЩ Доналд Тръмп спази предизборно си обещание и оттегли в четвъртък страната от глобалното споразумение за борба с вредната за климата човешка дейност. Само две други държави не са част от това споразумение - Сирия и Никарагуа.

Въпреки обявеното изтегляне, процедурите това реално да стане ще отнемат до 4 години, което ще превърне споразумението в част от предизборната кампания през 2020-а година.

В началото на речта си президентът говори за "изключителния икономически напредък от изборния ден насам" и за това, че току що се е върнал от обиколка в чужбина и сделки за над 350 млрд. долара за американско оръжие. Завърнах се от среща та Г-7, където се борих за честно и справедливо отношение към американския работник, добави той.

"За да изпълня дълга си за защита на Америка и гражданите ѝ обявявам, че САЩ ще се оттеглят от Парижкото споразумение..., " започна Тръмп и бе прекъснат от бурни аплодисменти. "... и ще започнем преговори за по-добри условия и евентуално за съвсем ново споразумение", довърши той.

Решението да не се изпълнява нито един от поетите доброволни ангажименти влиза в сила незабавно. Федералните вноски в Зеленият фонд на ООН за милиарди долари подпомагане на екопроекти и зелена енерги в развиващите се държави, които не могат да си ги позволят, спират веднага. Всички данъци, такси и регулации ще бъдат отменени постепенно.

По думите на Тръмп климатичната политика на предишната администрация е струвала 2 милиона работни места, ненужни жертви от американския народ и свиване с над 20% на редица сектори с общ ефект от близо 3 трилиона долара.

Напускането на споразумение от вторият по големина (след Китай) замърсител в света задълбочава разцеплението между Вашингтон и партньорите му след избирането на Тръмп за държавен глава. Така не само започва отмяна на една от съществените политики на предшественика му Барак Обама, но и страната попада в компанията единствено на Сирия на Башар ал Асад и Никарагуа, които не са подписали Споразумението от Париж.

Агенция "Ройтерс" разпространи подробности от документ на Белия дом още преди президентът да говори в Розовата градина на Белия дом.

В него се казва, че споразумението "принуждава американския народ да плати предварително цената" и че така спазва обещанието си "да поставя американските работници на първо място" и че се надява "на по-добра сделка".

Общо 195 държави поставиха подписа си под документа от конференцията на ООН за климата във френската столица през 2015г.

Структурата на споразумението е такава, че напускането му от САЩ няма да автоматично да доведе до прекратяването му. Освен това ключови участници като Китай и ЕС обявиха, че ще продължат да го подкрепят.

В речта си в четвъртък Тръмп заяви, че не става дума за споразумение за климата, а за това да се помага на икономиките на други държави в ущърб на американците. Изброявайки Китай и Индия, той съживи тезата си от изборите, че климатичните промени били измислица на китайците, за да получат нечестно конкурентно предимство. "Наблюдавахме огромно преразпределение на американско богатство към други държави", добави той днес.

За него целите да се понижи с 1 градус глобалната температура към 2100 г. са нещо "толкова малко, нищожно" срещу "цената, която трябва нашите домакинства да платят сега".

Той обеща, че САЩ ще стане "най-чистата страна в света, с най-чистия въздух" без да губи работни места. Според него държавите са аплодирали Парижкото споразумение, защото то нанасяло щети на Америка. "Не искам повече другите държави да ни се присмиват и докато съм президент това няма повече да става. Аз съм представител на Питсбърг, не на Париж", допълни той сред аплодисменти.