Българският отбор – Рада, Ники Станчев, Ники Сотиров, Пепи и Заки

Това е олимпиада, в която отбори от 157 държави се състезават едни срещу други. Но не лично, а със създадени от тях роботи. Всички получават еднакви материали, а от инженерната им гениалност зависи крайният резултат. В олимпиадата, която завърши във вторник във Вашингтон, участваше и отборът на България.

Момчетата и момичетата ни завършиха на 111-о място на първата по вида си олимпиада по роботика за тийнейджъри „Фърст Глобал Чалъндж", която се проведе във Вашингтон между 16 и 18 юли.

Българският отбор, който се състои от петима представители на столичното училище по роботика „Робопартанс", направи силен трети ден и спечели последните си две битки на ринга, за да завърши състезанието с 379 точки. С този актив българските младежи изпревариха домакините от САЩ (141-о място), западните съседи Сърбия (146-то място), сборния отбор на Африка (160-о място), както и отбори като Канада (129-то място), Бразилия (130-о място), Великобритания (137-о място) и Русия (151-во място).

„Като цяло нивото на духа в отбора е позитивно, тъй като спечелихме последния рунд, но със сигурност има какво още да се желае", каза Иван Божилов, един от двамата ментори на отбор „България". „Смятаме, че натрупаният в тези три дни опит със сигурност ще допринесе за бъдещото ни развитие и представяне."

Из ак Кантер е безспорният ветеран в българския отбор, като за него това беше трето състезание с представителния тим на страната ни. За него, за разлика от много от неговите съотборници, това не е първото пътуване отвъд Атлантика.

„Аз имам американско гражданство, но също така имам и българско гражданство и живея в България", призна Заки. „Познавам много от децата в този отбор и за мен беше голяма чест да участвам с тях."

Преди състезателната фаза на олимпиадата на всички отбори бяха връчени еднакъв комплект части, с които да бъдат сглобени техните роботи. Те бяха достатъчно устойчиви и подвижни, за да преодолеят противниците и сложния релеф на полето.

Отборът ни беше преследван от постоянни технически проблеми по време на събитието, включително гръмнал двигател на два пъти и обръщане на робота по време на един от ранните рундове.

„Oбщо взето, през цялото време оправяхме един проблем и се появяваше друг, но въпреки това някак смогвахме да продължим напред", призна Петър Генов, който е съотборник на Кантер вече почти пет години. „Имахме един-два проблемни рунда, но като цяло аз съм доволен от протичането на състезанието."

„Не мога да опиша стреса и напрежението през последните няколко дни, но също така и цялата емоция да се запознаеш с толкова много хора от толкова много държави", каза Рада Джонева, която не е познавала никого от съотборниците си, преди да започнат приготовленията си за „Фърст Глобал Чалъндж".

Освен спомени българските представители ще останат и с много ценен сувенир от състезанието, тъй като техният робот ще бъде върнат в „Робопартанс".

„Скоро би трябвало да бъде разглобен и частите му да бъдат използвани за нов робот, който да служи за демонстрации", каза Кантер.

След трите дни труд и напрежение на младежите и менторите им предстои по-спокойната част от пътуването - обиколка на вашингтонските забележителности и еднодневно пътуване до бляскавия Ню Йорк.

„За повечето от нас това е първи път в Америка и сме изключително заинтересовани от цялата архитектура и култура на страната", каза Генов.

Състезанието, в което взеха участие 163 отбора от 157 страни, бе спечелено от сборния отбор на Европа със 716 точки, следвани от Полша - със 668 точки, чийто тим завърши с 544 точки, с 57 повече от завършилия трети Армения. Първата петица беше запълнена от Израел и Германия. „Дружина полска" допусна поражение в само един от шестте 3-на-3 рунда, като то дойде срещу тройка, в която беше и България.