Учениците от „Родна реч“, „Родолюбие“ и „Знание“ в Чикаго също се включиха масово в направата на червено-белите предвестници на пролетта

И тази година децата от българското училище ,,Св. св. Кирил и Методий'' в Лос Анджелис с много любов усукаха червено-бяла нишка за здраве и късмет в Работилницата за мартеници. „Заедно със своите учители, родители и баби те дружно твориха, за да спазят старата българска традиция. С малките си пръстчета с много фантазия малчуганите създадоха чудни мартенички, с които побързаха да се закичат в очакване на любимата Баба Марта. Всички бързаха да направят повече за базара следващата събота, на който ще продават своите прекрасни мартенички - символ на здраве, дълъг живот и изобилие. Символ на връзката с дома", разказа директорката на школото Живка Костова.

На 4 март по традиция училището ще отбележи 3 март и ще посрещне Баба Марта, която ще закичи с мартенички всички на празника. Така, макар и на хиляди километри от Родината, питомците ще си направят Ден на България, която носят в сърцата си.

Свои Пижо и Пенда плетоха и малчуганите от българските училища „Родна реч", „Родолюбие" и „Знание" в Чикаго. След като изработиха мартеничките малките питомци се закичиха с тях за здраве.

И другото градско школо - Малко българско училище в Чикаго, не изневери на традициите и посвети голяма част от своите празненства на 1 март, като организира символична среща с Пролетта и Баба Марта. Малките питомци първо изработиха мартениците, а тези, които не знаеха как, се научиха. Сетне всяко получи своя, с която се закичи за здраве. Тази година за първи път има и благотворителен концерт, с който малчуганите ще помогнат за събирането на начална вноска за купуване на сграда за училището и културен център.

Вече  втора година и питомците от всички филиали на Малко българско училище в Илиноис, Мейн и Масачузетс работят по идеи за популяризирането на уникалната традиция и изплитането на „най-дългата мартеница". Този път проектът беше мащабен. Точно в 12:00 ч. развълнувани ученици се подредиха в коридорите. Най-мъничките от филиал „Чуднотека" бяха първи и положиха началото. Последваха ги  внушителната група на учениците в „Елк груув хай скул" и филиала в Монт Проспект, където беше и самата Баба Марта, заобиколена от любопитни дечица. Щафетата бе предадена на децата от Малко българско училище, Мейн и филиала на Кейп Код. Така децата изплетоха най-дългата мартеничка на българите в чужбина - 200 м червено-бяла нишка, украсена от най-прелестните мъниста на света - стисналите я детски ръчички!

И децата от още едно чикагско училище - „Патиланско царство" в Дес Плейнс, и местната детска градина „Синьото мече" се подготвиха за Баба Марта. Малки и големи се събраха двама по двама и усукваха бели и червени конци. А най-малките дори създадоха цяло произведение на декоративното приложно изкуство. Те боядисаха бяло декоративно клонче и бяха много горди от своето творение.

Огромно предизвикателство пред учители, родители и самите деца бе празникът тази година в училище „Елин Пелин" в Тексас, Хюстън. Малчуганите там почти не говорят български и тази година за първи път научиха какво представляват мартениците и защо за България 1 март е толкова емоционална дата, разказа учителката Жулиета Базелкова, която води подготвителната ни група. Тя и останалите учители бяха помощници на децата, а материалите за направата на сувенирите бяха подсигурени от доброволци.

Своя българска магия сътвориха и учениците, учителите и родителите от училище „Млади български гласове Ню Йорк". По традиция и там тази година бе създадена Работилница за мартенички, която от бяла и червена прежда, мъниста, куки за плетене и най-вече весело настроение сътвори чудеса. „И малки, и големи споделяха техники за изработване и с любопитство учеха нови. Горди от творенията си, всички предпразнично се закичиха с изработеното от тях", разказа Яна Калинкова от школото. Освен това децата отбелязаха с поискана прошка Сирни Заговезни.

Всички ученици в другото нюйоркско училище, „Христо Ботев", пък се премениха празнично в бяло и червено, за да отбележат идването на Баба Марта. Тя дойде със своите верни помощници, които раздадоха мартеници на децата от всички класове. Баба Марта разказа легендата за произхода на мартеницата, обясни символиката на белия и червения цвят и зададе въпроси на учениците, за да види кой колко знае за българската традиция. Красивите й помощници дадоха съвет на всеки да оплете своя собствена мартеница. Сплитането на белите и червените конци се оказа истинско забавление, в което не пропуснаха да се включат и родителите. На традиционния Базар на мартеницата всеки можеше да закупи ръчно изработени от майките, бабите и самите ученици мартенички.