Едва 14% от българите са категорични, че изборите наесен ще са честни. Близо два пъти повече, или около 35%, смятат, че те няма да са честни. Това показва национално изследване на агенция "Медиана", представено от нейния директор Кольо Колев.
Той е категоричен, че страховете на хората за тези избори се увеличават. 1/4 от избирателите се страхуват в момента, че може да има преки последствия за тях заради политическите им убеждения. Тази тенденция вероятно ще се отрази и върху изборните урни, но със сигурност се отразява и върху социологическите изследвания.
"Въпросът далеч няма да е само в купуването на гласове, а става въпрос преди всичко за принуден вот - да не си загубим работата", каза Колев.
Според проучването преднина в надпреварата за президент има кандидатът на ГЕРБ Росен Плевнелиев, втори е човекът на БСП Ивайло Калфин, а Меглена Кунева остава на трето място. Оттам нататък гласовете се подреждат така: 3,8% - за Румен Христов, 3,7% - за Волен Сидеров, 1,7% - за Красимир Каракачанов, 1,3% - за Атанас Семов, 1% - за Алексей Петров.

Цветанов: Пак ще има купуване на гласове

cc_350"Каквито и мерки да се вземат, аз съм убеден, че все пак някои ще успеят да се възползват от схеми за купуване на гласове, които са налагани с години. Няма как да бъдат ликвидирани изведнъж". Това заяви ръководителят на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той призова всички политически партии за публичност на политическите реклами преди изборите. Според него, ако в началото на прехода подходът да се купуват гласове е бил немислим, сега се наблюдава засилена тенденция, която придобива изключително големи размери.
Той посочи, че се очертават няколко рискови зони с малки населени места, в които бедността и липсата на икономическо развитие са основните фактори, насърчаващи купуването на гласове. "Имаме дори един учител, който е дал личните данни на свои ученици от 11 клас, за да бъдат вписани в определени списъци", каза Цветанов.