Българите отбелязват Деня на благодарността, но не искат официален празник в България

Денят на благодарността се е зародил като традиция още от 1863 г., но е бил отбелязван като неофициален празник и преди това. Днес той се свързва най-вече с изяждането на пуйка, с Черния петък и с парадите в големите градове на Щатите. Разбира се, останала е и традицията за изказване на благодарност. Българите по принцип също празнуват на тази дата, сочи онлайн анкета на BG VOICE.
67% казват, че отбелязват празника, като близо 70% ще празнуват и тази година. 15% от нашите сънародници са тези, които твърдо няма да празнуват. Също толкова е и процентът на българите, които не са решили как да прекарат деня. Сънародниците ни са най-благодарни, че са здрави – 81% са посочили този отговор; на второ място българите и в Щатите, и в България нареждат работата като повод за благодарност. Други причини, които българите изтъкват, са семейството, покупката на нов дом, както и възможността да са близо до роднините си. „Човек е най-силен, когато е със семейството си, благодарна съм за подкрепата, която ми дава моето“, казва 27-годишната Ани Цокова, която живее в района на Чикаго.
От българите, които ще празнуват тази година, 68% ще бъдат със семействата си и ще приготвят сами празничната вечеря, а 4% са избрали да сервират поръчана храна. Половината от българите пък, които ще са в приятелска компания, ще сготвят сами храната си, докато 5% ще поръчат от някой ресторант. Това донякъде съвпада с данните и за американците, които ще празнуват извън дома и да посетят заведение за хранене. През тази година от Националната асоциация на ресторантите очакват 9% от населението да празнува на място с професионален готвач, което е с 3% повече, отколкото през 2011 г.
Една трета от сънародниците ни, които ще празнуват, ще сготвят голяма пуйка за вечеря, също толкова ще се задоволят и с малка такава. Почти 20% със сигурност няма да имат това ястие на масата, а 8% ще сервират друго блюдо, по-близко до родните празницти традиции като погача, печен боб, салата или печено агне. Голямата пуйка е предпочитание на повечето от българите в САЩ, докато имигрантите в Канада клонят към купуване на малка пуйка.
Сънародниците ни са категорични, че в България не трябва да се въвежда Ден на благодарността и посочват, че ние си имаме достатъчно празници, включително и такъв за прошка. За това дали можем да научим нещо от американците българите са раздвоени. Едни смятат, че може да се научим да бъдем по-благодарни и по-горди със страната си, други казват, че не трябва да изпадаме в чуждопоклонничеството.
Джулия Ганчев казва във фейсбук групата на българите от Финикс, че трябва „да сме благодарни, че тази земя е България повече от 1300 години, имаме корени и история. Да сме благодарни, че още имаме дом в родна България! И в САЩ политиката се мени, но хората винаги са благодарни да имат страната си.“
Денят на благодарността и тази година прелива в Черния петък. Някои от магазините в САЩ ще са отворени още преди да сте довършили вечерята си. Така че, ако не сте решили какво да правите, можете да отидете на пазар, за да хванете големите намаления. Нещо, за което всички изглежда сме ако не благодарни, то поне доволни..

BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК

-
СВЯТпреди 2 дни
Мелания Тръмп отсрами мъжа си: Абсолютно осъждам насилието в Капитолия
-
Коронавирусътпреди 21 часа
Джо Байдън представи мащабен план за подпомагане на засегнатите от COVID-кризата
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Влизането в САЩ само срещу отрицателен PCR тест
-
САЩпреди 2 дни
Камарата на представителите започва процедура по импийчмънт
-
Любопитнопреди 2 дни
Рита Уилсън: Баща ми не избяга от комунистическа България заради тази Америка
-
САЩпреди 2 дни
Тръмп наредил да не плащат хонорарите от по $20 000 на ден на Руди Джулиани
-
КРИМИпреди 2 дни
Защо обвиниха българин за палежа на църква в Масачузетс?
-
КРИМИпреди 3 дни
Администрацията на Тръмп екзекутира жена за първи път от 63 г.
България
552 заразени в България за ден и десет пъти повече излекувани
Така общият брой на потвърдените случаи става 211 503, от които активни са 47 016
552, със 17 случая повече от вчера, са новодиагностицираните с коронавирусна инфекция лица през изминалите 24 часав България. Излекуваните пък са десет пъти повече.
Това се установява при направени общо 8850 теста, от които 5735 са PCR, а 3115 са с бърз антигенен тест, показват данните в Националната информационна система. Това означава, че 6,2% от пробите са положителни.
Така общият брой на потвърдените случаи става 211 503, от които активни са 47 016.
5660 са излекуваните през последното денонощие, а общият им брой е 156 030.
Хоспитализираните лица са 3500, от които 343 се намират в интензивното отделение.
Починалите лица с доказана коронавирусна инфекция са общо 8457, като 61 от случаите са от последните 24 часа.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККанада
Жертвите на COVID-19 в Канада може да нараснат с 2 000 в следващите 10 дни
Още 100 000 души могат да заразят вируса през следващата седмица и половина, каза PHAC.
Ново проучване, публикувано от Агенцията за обществено здраве на Канада (PHAC), предполага, че броят на ежедневните случаи на COVID-19 може да се утрои до 30 000, ако хората увеличат контактите си.
Докладът също така предвижда, че ако канадците просто поддържат текущите си нива на контакт с хора извън домакинствата им, броят на случаите все пак ще се увеличи до приблизително 13 000 на ден от 7 900 сега.
Въз основа на бързия темп, с който се разпространява коронавирусът в Канада, очаква се в следващите 10 дни животът си да загубят 2 000 души, а жертвите общо наближават 20 000.

Още 100 000 души могат да заразят вируса през следващата седмица и половина, каза PHAC.
„Необходими са бързи, силни и устойчиви мерки за прекъсване на бързия растеж и поддържане на контрола върху COVID-19“, се казва в доклада на PHAC.
„Намаляването на активността на COVID-19 е спешно необходимо, тъй като започва въвеждането на безопасни и ефективни ваксини срещу вируса.“
Главният служител по обществено здраве д-р Тереза Там каза на пресконференция, че въвеждането на ваксини, което сега защитава приоритетните групи, няма да има голямо влияние върху броя заразени в краткосрочен план.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЧИКАГО
18 полицаи от Чикаго са наказани заради бездействието си по време на размирици
Инцидентът е станал на 1 юни, малко повече от 24 часа след големите граждански протести в Чикаго след убийството на Джордж Флойд.
18 полицаи от Чикаго са наказани дисциплинарно заради провинението им от миналата година. На снимки от офиса на Боби Ръш се вижда как полицаите спят на дивана, пият кафе или ядат пуканки, докато близките бизнеси в района били разграбени на фона на граждански вълнения.
Инцидентът е станал на 1 юни, малко повече от 24 часа след големите граждански протести в Чикаго след убийството на Джордж Флойд.
Търговският център на 54-та улица и авеню Уентуърт, където се намира офисът на кампанията на Ръш, бяха разграбени на 31 май, по време на избухването на протестите в града.


Сн.: АП/БТА
По време на пресконференция през юни кметът на Чикаго Лори Лайтфут заяви, че полицаите са бездействали 4-5 часа. На кадрите се вижда как някои стоят с вдигнати крака на бюрата.
Техен колега заяви на пресконференция, че поведението на полицаите е „абсолютно недопустимо“, тъй като докато те са стояли в офиса, техни колеги са били обсипвани с камъни по време на размириците.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩