Тервел Длагнев се размина на косъм с бронза

Изминаха и двете олимпийски седмици, а с грандиозното шоу в неделя в Лондон бяха закрити 30-ите игри. Щафетата бе предадена на бразилския Рио де Жанейро, който ще е домакин през 2016 г. Равносметката е около 1000 раздадени медала, като с най-много от тях си тръгнаха САЩ. Американците отнесоха вкъщи общо 104 медала, от които 46 златни и по 29 сребърни и бронзови, и по този начин отново си върнаха лидерството, което сдадоха на Китай на игрите в Пекин през 2008 г.

За съжаление България, която през 70-те и 80-те години се е нареждала в топ 10 в таблицата с призовете, на тези игри спечели едва един сребърен и един бронзов медал. От пълен резил ни спасиха Станка Златева, която за втора поредна олимпиада изгуби златото, и боксьорът Тервел Пулев, който се окичи с медал за четвъртото си място в категория до 91 кг. Не може да се отрече, че добре се представиха волейболистите ни, които се класираха четвърти за първи път от 32 години, Йордан Йовчев, който написа история с шестата си поява на олимпиада, и Ивет Лалова, която подобри постиженията си за сезона. Болката обаче, че тези състезатели са заслужавали дори повече, си остава. В последните 2 седмици изкристализира и една не по-малко болна истина - в спортовете, в които се състезават българи, надделяват емигрантите ни или тези, които участват под чужд флаг.

За Азербайджан

В последните години спортната болка за България е най-голяма във вдигането на тежести, което от национален спорт с невероятни шампиони се превърна в дисциплина табу, а състезателите - в изгнаници. Най-много български щангисти на тази олимпиада избягаха да вдигат за Азербайджан. Първият и единственият медал в историята азерската тежка атлетика бе спечелен от Валентин Христов преди 2 седмици. 18-годишният шумналия взе бронз в категорията до 56 кг.

Доволно представяне за кавказката страна направиха още щангистката Боянка Костова, която се класира пета в категория до 58 кг, и гребецът Александър Александров, който също се нареди 5-и в дисциплината скул. За сравнение, най-доброто представяне на българските щанги са 2 пети места при мъжете и жените и нито един състезател в гребането. Иначе Азербайджан си тръгна от игрите с общо 10 медала, от които 2 златни и 2 сребърни. Трябва да се отбележи, че в актива си от състезатели бившата съветска република имаше и щангиста Величко Чолаков, който е европейски шампион и световен и олимпийски медалист за България. Тежкоатлетът обаче напусна преждевременно Лондон, като причината за отказа му да вдига в най-тежката категория не стана ясна.

Борбата

Може би всички помним славните моменти в свободната борба на Валентин Йорданов, който е олимпийски и 7-кратен световен шампион. Една достойна негова наследница е Станка Златева, която е 5-кратна световна шампионка, но за съжаление без олимпийска титла засега. Всички борци, които ни представиха в Лондон, имат своите върхови постижения в Европа и в света през годините, но за нещастие не успяха да покажат способностите си в Лондон тази година. При българските мъже най-доброто класиране направи Тервел Длагнев, за когото ви разказахме в предишния брой на BG VOICE (още виж на сайта ни www.BG-VOICE.com). Той се състезава за САЩ. 26-годишният борец, който е роден в България, но заедно с родителите му и сестра му се премества да живее в Тексас, се класира четвърти в категорията до 120 кг, като загуби мача за бронза от иранеца Комеил Гасеми. На международния подиум Длагнев има бронз от световното през 2009 г. и злато от миналогодишните Панамерикански игри. Интересен факт е, че Тервел Длагнев и Валентин Йорданов (който е председател на Българската федерация по борба - бел. авт.) са се срещнали миналата година и са разговаряли за евентуалното му преминаване на страната на България, но това така и не се е случило до момента. Нещо повече! Дни преди олимпиадата в интервю борецът заявява, че е „горд да се състезава за САЩ".

В италианската гимнастика

Макар и с не по-добри постижения от тези на златните ни момичета в художествената гимнастика, Италия може да се похвали с българската си жилка в отбора. Най-добрата състезателка на адзурите е Жулиета Канталупи, внучка на известната българска треньорка Жулиета Шишманова. Канталупи, която е дъщеря на Кристина Гюрова, е родена в Комо на 24 януари 1985 г. Тя е печелила злато на няколко международни турнира, а в Лондон тази година се класира 16-а в индивидуалната надпревара и не успя да стигне до финала. Италианският ансамбъл обаче успя да измести българския и взе бронзовия медал.

В земната гимнастика Италия може да се похвали с няколко добри състезатели, сред които е и полубългарката Ванеса Ферари. Ферари е родена в Бреша на 10 ноември 1990 г. в семейството на Галя и Джовани Ферари. Тя е световна и двукратна европейска шампионка. На олимпиадата тази година се класира 4-та на земя и 8-а в битката на уредите. За сравнение, единствената представителка на България в спортната гимнастика - Ралица Милева, остана 56-а. Италианецът Матео Моранди пък взе бронза на халки - коренната дисциплина на Йордан Йовчев, който остана седми.