http://bgvoice.com/public/files/gallery/2140.jpg

От Сиатъл

Над 3 часа и половина народни песни и танци, артистични изпълнения и модерни интерпретации в коледния мегаспектакъл на Българския културен център в Сиатъл. "За мен е чест и привилегия да имам всеки българин в Сиатъл като гост", казва президентът на организацията Елка Русков. Събитието се организира за 7-а поредна година, но с всяка изминала става все по-голямо и разнообразно. "От сега започваме да правим подготовка за догодина", каза артистичният директор Даниела Найберг в края на шоуто. Нестихващите аплодисменти на публиката са удовлетворението, с което всички участници се мотивират. "Тук нямаме професионални певци и танцьори. Повечето хора са проходили вчера на сцената, но с прохождането на сцената вече идва и развиването на друг вид естетическа представа като как изглежда едно нещо на сцена", добавя Найберг. Въпреки че по-голямата част от участниците не са професионалисти, резултатът е впечатляващ. "През миналата година бях само като гост, не участвах и много силно се впечатлих от това, което прави Даниела Найберг. Просто има харизма и такива чудеса сътворява на сцената, че аз в България не съм присъствала на такъв коледен концерт приказка", казва Елена Димитрова от ансамбъл "Тракия" в България. Тя беше една от многото официални гости на събитието, поканени от Българския културен център в Сиатъл. Калин Крумов и Милен Киров идват от Лос Анджелис специално за концерта, който според тях е "едно от най-значимите български събития на западния бряг".

Сред най-пъстрите моменти в спектакъла бяха изпълненията на фолклорен ансамбъл "Хопа-троп", "Медена питка" и женския хор към Българския културен център в Сиатъл, които излезнаха на сцената с друг гост - Петър Алексиев-Усмивката от Чикаго.

Не липсваха и американци - любители на българския фолклор, като Том и Сидни Диъринг от ансамбъл "Радост", създаден преди повечето българи да се заселят в Сиатъл. Том Диъринг разказва с трепет за годините, в които за първи път е чул българска народна музика. Вече 40 години той танцува и преподава хора. Там среща съпругата си Сидни, а сега и двете им дъщери са част от ансамбъл "Радост", чието име идва от народна песен. Народните танци са това, което е сближило и нашенците в региона. "Най-веселото е, че покрай танците се сприятелихме и си показахме положителните черти. Обичаме се и се чуваме в извънслужебно време", казва един от коледарите от "Сиатъл Чета". С усмивки на лицата мъжете казват, че с радост ще навесят всеки български дом по Коледа, за да раздадат благословия за здраве и благоденствие.

"Работя с много етнически групи в САЩ, не само с българи", казва Мартин Кьонинг. Той е фолклористът, предложил песента "Излел е Делю хайдутин" да бъде изпратена в Космоса. "Много е важно, че вие запазвате това, с което идвате, това, което сте. Не го забравяте като много други", допълва Кьонинг. Едни от основните причини са веселбата и положителната енергия, която носят фолкорните ритми. "Чувствам се като на кръчма в България", казва 21-годишният Иван, който е дошъл в САЩ на 1 годинка. Неговата приятелка Стела също се радва на връзката с Родината, която може да намери само на подобни събития в Сиатъл. Според мнозина заслуга за това има именно Българският културен център в Сиатъл. От организацията се надяват да продължат да опазват традициите и си пожелават още по-голям спектакъл догодина.