Българската икономика е толкова зле, а чуждите инвестиции така нищожни, че страната разчита само на усвояването на еврофондовете и на парите, които работещите в чужбина пращат на близките си или влагат в имоти, коли и бизнес в родината. Такава картина оформят изнесените тези дни данни на Българската народна банка и Националния статистически институт (НСИ). Преките чужди инвестиции са толкова малко, че вече са на път да останат и зад средствата, които емигрантите пращат в България. По данни на БНБ към края на октомври у нас са влезли 680 млн. евро емигрантски пари, а за цялата 2011 г. сумата надминава 760 млн. евро - близо до резултата за 2010 г. През 2009 г. средствата, изпратени от българите зад граница, са били 717,7 млн. евро. Година по-рано са били преведени 693,90 млн. евро При това тази статистика не обхваща неофициалните трансфери - необявените пари, които гастарбайтерите изпращат "на ръка" по приятели и познати в родината. Според икономиста Красен Станчев трансферите на емигрантите към България са съществена част от икономиката - те движат около 10% от пазара на недвижими имоти и динамиката на жилищното строителство. "Тези преводи са равни на около 80% от всички трансфери от централния бюджет към НОИ и около 60% от разходите на бюджета за образование", изчисли неотдавна експертът.

От по-ранни справки на БНБ се вижда, че всяко шестмесечие сънародниците пращат в родината по около 380 млн. евро. При това всяка година сумата се увеличава с близо 1,85%, а ръстът на парите се запазва въпреки кризата.

Миналия май БНБ отбеляза и своеобразен рекорд от 2004 г. насам - само за един месец българите в чужбина бяха превели на свои близки 77,4 млн. евро. Най-щедри са българите, работещи в Италия. Според официалните данни там живеят около 70,000 наши емигранти. Сметките показват, че ако половината от тях изпращат пари у нас, всеки от тях е превеждал в България средно по 370 лева на месец. Това прави над 4400 лева годишно. Живеещите в Испания пък заделяли по 280 лева на месец за близките си. Любопитното е, че назад в класацията остават САЩ и Канада. Експерти обясняват, че причина за това не е, че те печелят малко, а стандартът на живот е по-висок. Затова българите в Америка работят предимно за себе си.

Според бизнеса и икономистите обаче нищо не може да замени чуждестранните инвестиции като двигател за икономиката и за доходите. Според шефа на Българската стопанска камара Божидар Данев правителството смята, че ударното усвояване на еврофондовете ще спаси България от кризата, но тези средства са недостатъчни, а и голям процент от тях не създават нови работни места и модерна икономика. "Правителството се хвали, че България е остров на финансова стабилност и данъчен рай, но инвеститорите очевидно търсят и други "екстри". Докато политиците не вземат реални решения за подобряване на бизнес средата, няма да има и увеличение на инвестициите", смята Данев. Българската агенция за инвестиции тази година започва световно турне за привличане на вниманието на чужди компании към България, което ще обхване Германия, Франция, Австрия, Русия, САЩ, Китай, Япония, Катар, ОАЕ и др. Роуд шоуто ще продължи и през 2013 г. Доколкото ги има, най-много преки чужди инвестиции - 327,3 млн. евро, са влезли у нас от Австрия. На второ място е Холандия с принос от 313,1 млн. евро, а трета е Русия със 168,1 млн. евро, показват данните на БНБ.