Вероника Метанова

Метанова, която е на 22 години, записа общо 90 точки за отбора си „Фалконс" за последните четири сезона и стана абсолютен лидер в класацията на учебното заведение. Резултатът включва както отбелязани голове, така и асистенции. Предишният хокеен рекорд в „Конкордия юнивърсити" е бил 86 точки. „Прогнозирам, че резултатът на Вероника ще се задържи още дълго време и никой няма да може да я победи, каза специално за BG VOICE треньорът на сънародничката ни Стийв Фабили.

Вероника идва в Америка от Търговище през 2001 година, когато е на шест години. „Никой от семейството ми не знаеше английски, наложи ни се да го научим колкото може по-бързо, разказва Вероника. - Аз започнах първи клас тук, записаха ме и в група за английски като втори език. Вкъщи обаче не сме преставали да говорим на български. Майка ми, която беше учителка в България, настояваше да знам български и съм много доволна, че сме запазили българските  традиции", допълва студентката, която живее в чикагското предградие Палатайн.

Тя започва да тренира хокей едва на 8 години. Баща й, който се занимава с инсталиране на подове, я завежда на хокейната тренировка на децата на своя шеф. Оттогава тя не спира да се пързаля.

В „Конкордия юнивърсити" Вероника допринася за класирането на хокейния отбор й отбор на финала в лигата (Northern Collegiate Hockey Association) преди две години. Тогава тимът й загубва от студентите от колежа Лейк Форест, Илинойс.

Освен в хокея Вероника е допринесла за успехите и на отборите по лакрос и голф. Тя е вратар в отбора по лакрос, който също се казва „Соколите" и държи рекорда на „Конкордия" за най-много спасявания и средно отбелязани голове. Освен това преди две години тимът й става шампион в съответната лига по лакрос. В отбора по голф Вероника тренира само една година като пети голфър, но и там се представя много добре. Треньорът на Вероника по хокей Стийв Фабели коментира, че за американските студенти не е характерно да играят повече от два спорта. Той отдава постиженията на нашето момиче на  твърдия й характер, както и на умението й да комуникира с хората и да се сработва с тях.

Вероника учи и криминалистика и се надява да се реализира в тази сфера. Казва, че няма да забрави хокея и се надява да успее да играе в женската професионална лига на САЩ. „По принцип, за да влезеш там, трябва да имаш агент, което стрyва много пари, но може и да стане, ако се обърнеш директно към лигата за разрешение. Не съм решила още дали ще опитам. По принцип искам да работя и да живея в САЩ, но и да помагам, ако мога, за развитието на хокея в България", разказва Вероника.

Тя вече е работила като треньор на деца на ледената пързалка в чикагското предградие Роулинг Медоуз и дори е преподавала на две българчета.

Тази година хокейният отбор на Вероника в „Конкордия юнивърсити" не успя да се класира за плейофите, но тя не е загубила надежда, че университетът й ще има други спортни успехи.