Протестите и шествията срещу правителството на Пламен Орешарски набраха нова сила около годишнината от падането на Тодор Живков от власт и събарянето на комунистическата система. В неделя многохиляден митинг поиска оставката на премиера, студентите окупираха нацяло Софийския университет, с което блокираха напълно работата му, в понеделник бе блокиран и парламентът. Това обаче по никакъв начин не оказа влияние върху управляващите.

Няколко хиляди души шестваха повече от четири часа по централните софий­ски улици в неделя с искане за остав­ка, разпускане на парламента и нови избори. Протестът под наслов „Поход на справед­ливостта" съвпадна с 24-тата го­дишнина от началото на демократичните промени в България. Демонстрацията започна от 11 часа пред Ректората на Софийския университет. Първите групи активисти за­почнаха да пристигат малко преди 11 часа, имаше и представители на универси­тети от страната - Пловдив, Велико Търново, Благоев­град. Шествието мина през Народното събрание, Минис­терския съвет, след което бе блокирана част от ул. „Ра­ковски", а после отново кръстовищата при Ректората и Орлов мост. Блокирано бе движение­то и по "Цариградско шосе", алея „Яворов", бул. „Никола Вапцаров" и дори кръстови­щето с бул. „Ситняково".

Хиляди присъстващи развяваха български знаме­на, надуваха свирки, вувузели, биеха тъпани.

Протестиращ се качи на билборд покрай "Цариградско шосе", който рекламира партийната телевизия на „Атака" „Алфа", и го скъса. Чуваха се скандирания: „Извини се, бе!" Младежи запалиха скъсания билборд. Полицаи се опитваха да го изгасят. Хората мятаха камъни по рекла­мите на „Алфа", които са на всеки стълб. Във Facebook страницата си депутатът от ,,Атака" Десислав Чуколов комен­тира протестиращите така: ,,Малките изродчета на сикаджията Бойко в действие. Полицията на льохмана Йовчев им се радва."

Демонстрантите хвърлиха през загражденията пред парламента огромната топка - символ на мнимия преход. С викове „Довиждане" младежи хвърляха сакове зад загражденията на НС. „Вие си отивате, ние оставаме, няма да емигрираме", вика­ха те. На жълтите павета зад загражденията беше хвърлен и букет цветя. Имаше опити за премах­ване оградата около Народното събрание, чуваха се и призиви за узурпиране на сградата на парламента. Полицаите изблъскаха де­монстрантите, на което бе отвърнато с вико­ве „Еничери", „Пазите прес­тъпници". От редиците на протести­ращите към загражденията летяха водни бомби - бало­ни, пълни с вода.

Пред Министерския съвет ,,Ранобудните студенти" об­явиха, че Пламен Орешарски е окупиран и трябва да под­пише своята оставка. Секун­ди след това имаше и пърформанс: окован във ве­риги премиер подписва остав­ката си на голям плакат, а България (момиче, облечено в цветовете на националния флаг) е освободена от оковите. По-късно пред Ректора­та протестиращите запалиха плаката със снимката на пре­миера. Звуча песен „Когато па, когато па, когато падне БСП..."

Малко след 16.15 ч. част от протестното шествие, което се движеше по "Цариг­радско шосе", се отклони по ул. „Жолио Кюри" и достиг­на до парк-хотел „Москва". Причината - лидерът на БСП трябваше да е гост в предаването „Всяка не­деля" по Нова тв, чието студио се намира в сградата на хотела. Идеята бе да го блокират и да не го допус­нат вътре. Когато Станишев прис­тигна, поли­цията направи плътен кор­дон, за да може той да мине и да влезе в сградата. Про­тестиращите мощно освир­кваха соцлидера, скандирай­ки „Станишев е мишка, щом минава през задния вход", „Вие сте позор - оставка и затвор".

В 17 ч. започна концерт до храм-паметника „Св. Александър Невски". Той бе открит от актьорите Камен Воденича­ров и Христо Мутафчиев. „Преди 24 г. бях тук и се чувствах по същия начин. Както пише Данте Алигери в „Ад": „Най-страшното място в ада е отредено за тези, кои­то по време на морална кри­за стоят отстрани безучас­тни. Затова призовавам всички, кои бяха апатични, да дойдат тук и да променим България", провикна се към събралите се Мутафчиев.

Протестите продължиха масово и във вторник, когато Народното събрание трябваше да избере заместник на неясно къде укрилия се Христо Бисеров. Идеята беше парламентът да се окупира и да не се позволи на депутатите да влязат вътре. Тя обаче така и не се осъществи. Голяма част от протестиращите студенти от Софийския университет ,,Св. Климент Охридски" напуснаха сградата на Ректората и отидоха пред Народното събрание. Към тях се присъединиха и студенти от страната. Около 10 часа цялото пространство около парламента бе препълнено с хора. Вътре обаче депутатите все пак заседаваха. Без да е имало каквито и да е дебати БСП и ДПС, подпомогнати от услужливите гласове на ,,Атака", успяха да прокарат точката за избиране на заместник-председател на мястото на Бисеров - Алиосман Имамов. ,,За" бяха 114, ,,против" - 103-ма, шестима се въздържаха. Изборът стана, след като по точката нямаше очакваните дебати. ,,Изразяваме отново безпокойство, че ПГ на ДПС се крие и не дава отговори на въпроси, които вълнуват българското общество, от това, че лидерите на БСП и ДПС не реагираха на най-големия срам - зам.-председател на българския парламент и на партия да бъде разследван" - така Десислава Атанасова от ГЕРБ обясни отрицателния си вот. Парламентът избра Четин Казак за другия пост на Бисеров - председател на парламентарната комисия по правни въпроси. В следобедните часове и особено вечерта протестът ескалира. Демонстрантите разкъсаха загражденията около парламента и бяха изблъскани от полицията. МВР съобщи за оперативна информация, че се готви подпалването на Народното събрание.