Чат приложението Messenger вече няма да изисква от потребителите да разполагат с профил във Facebook. По този начин компанията се опитва да привлече още хора, които биха използвали чат приложението, но не искат да имат профил в социалната мрежа. Това е и още един явен знак от Facebook, че компанията гледа на Messenger като на самостоятелна платформа. През пролетта на тази година компанията предприе множество промени в Messenger, а Марк Зукърбърг обяви, че очаква чат приложението постепенно да поеме по свой път и да създаде виртуално общество от хора и компании, които разчитат на него.
Потребителите от САЩ, Канада, Перу и Венецуела от 25 юни вече могат да се регистрират за Messenger само с име и телефонен номер. Постепенно тази възможност ще се предлага и за останалите държави по света. Разбира се, опцията с регистрация и на профил във Facebook ще остане, но няма да е задължителна. Вместо това Messenger ще използва телефонните номера на потребителите, за да ги локализира, подобно на Viber, Whatsapp и други сходни приложения. Основната цел пред Messenger е да продължи да расте и да увеличава броя на потребителите си. Дейвид Маркъс, ръководител на Messenger, обяви, че именно затова приложението постепенно се отделя от Facebook. „Някои хора имат идеологически настроения против Facebook", коментира той и се надява, че по този начин Messenger ще ги привлече. Когато придоби приложението WhatsApp, мнозина заявиха, че ще се откажат от него именно защото вече е собственост на Facebook, но като цяло популярността му се запази. Подобна е и ситуацията с Instagram.
За Messenger предстои да привлече вниманието на бизнеса, казва Маркъс . Една от целите е компаниите да използват чат приложението, за да комуникират с клиентите си, включително и при нужда от поддръжка, вместо да разчитат на имейли, телефонни разговори или други чат платформи.