Размисъл в ателието на КРЪГ в с. Дъждовница

Едно от най-интересните културни събития за българите в Чикаго тази есен беше посещението на съвременни наши и чужди автори в различни изкуства, част от проекта „Спомни си, че не си бил там". Те представиха свои творби в две вечери на 4 и 5 октомври - в консулството ни във Ветровития град и в център „Магура" в предградието Арлингтън хайтс. Гостуваха четирима творци - поетесата Радост Николаева и художничката Галина Димова (представители на dрт движение КРЪГ от кърджалийското село Дъждовница в Западните Родопи), скулпторът Зиятин Нуриев, роден в Кърджалийско и преподавател в истанбулския университет „Мармара", и фотографът художник Зафер Галибов. Двете дами показаха кратък пътеводител за трансформация на поетични текстове в картини. Нуриев демонстрира свои скулптори чрез филм, а Галибов присъства с мобилна изложба. Освен това бяха изложени и картини на представители на Дружеството на художниците от Кърджали. Събитието се осъществи с подкрепата на програма „Мобилност" на национален фонд „Култура"- България и със съдействието на художничката Кина Бъговска, която от години твори в Чикаго и е част от галерия АRС от 2003 г.

Арт движение КРЪГ и галерия ARC са си сътрудничили още през 2017 г., а по-рано тази година - от 25 май до 14 юни, е била първата стъпка към настоящия културен обмен. Тогава български художници са имали изложба в чикагската арт зала със специален проект с различни визуални материали и композиции. От своя страна малко преди изложбата в консулството и център „Магура" екип творци от ARC са гостували в България, предимно в с. Дъждовница, но и в други райони.

Шери Рейв Назели, президент на галерия АRС, каза, че тя и Кина Бъговска са говорили от няколко години насам, че трябва да направят обмен с България. „Когато най-накрая това стана през тази година, за там заминахме шестима американци и една японка и бяхме безкрайно впечатлени от традициите, културното многообразие и разбирателство в селото, сподели още тя. - На втория ден от престоя ни бяхме участници в есенен фестивал с много танци и песни и това много ми напомни на моето детство, нещо, което някак си вече не може да се преживее тук, в Америка", допълни развълнувано американката. Шери каза също, че е забелязала една универсалност в съвременната творческа мисъл, в творческия дискурс и в реализацията на постмодерното изкуство и в България като част от Източния блок и Америка, която принадлежи към западната цивилизация. Тя отбеляза, че е възхитена от това, че страни като нашата са запазили сгради и паметници от миналото, докато в Щатите много от тях са разрушени. „Ние със сигурност ще отидем пак в България, няма да забравя изключителното гостоприемство на нашите домакини",  каза още президентката на американската галерия.

Не е изненада, че арт колегите на Кина Бъговска проявяват интерес към подобни проекти. Галерия ARC е част от неправителствена фондация със същото име, основана преди 45 години, в момента ръководена от група жени, която промотира експерименталното изкуство. Българското движение KРЪГ от своя страна също дава път на новото и експерименталното творчество с мисията „да гради нов контекст, да прокарва мостове и да превръща пространството на мюсюлманското селце Дъждовница в кръстопът на култури, като помогне на хората от селото да участват в самия акт на превръщане", както каза Радост Николаева, една от основателките на движението. „Този арт обмен е много вълнуващ за нас, защото работихме с жени, силно отдадени на своята кауза, които бързо схванаха нашата кауза", спомена още поетесата. В този смисъл тя вижда „взаимност, която ще продължи са се развива".

Арт движение КРЪГ е основано в края на 90-те години на миналия век в София. Една от основните му дейности в началото е била публикуването на младежко списание за експериментална литература със същото име. „То беше наследник на някогашната „Родна реч", разказа Радост Николаева. - В новия контекст на демокрацията нямаше друго издание, което да представя постмодерната литература, разрушаваща старите рамки." През следващите години движението започва да предлага поле за изява на различни автори, създава резидентни програми за изкуство и има многократни изяви в България и Европа. През 2002 г. културната организация се сдобива с нов адрес в с. Дъждовница, „културната периферия на България". Това става, след като с помощта на швейцарски проект хора от КРЪГ отиват там да възстановят стара сграда (училище с няколко етажа), оставена да се разруши заради възродителния процес. „Искахме да я спасим, като я опаковаме в стихове, написани и донесени от гостуващи младежи от четири европейски общини, спомня си Николаева. - В резултат местните власти ни дадоха сградата, която от 2005 година съществува като международен център за резидентни програми." Един от първите резиденти там е била американска художничка от Лос Анджелис, която се занимава с изкуство, вплетено в природата. Досега от създаването на КРЪГ през центъра са минали над хиляда творци от 33 страни, все представители на мултикултурализма.

Наскоро от КРЪГ са получили покана за участие в арт панаир в Анкара, който ще се състои следващата година. Вече са обсъдили с творците от чикагската галерия ARC да се представят заедно там.