Вълната от нови случаи на коронавирус принуди властите в Айдахо миналата седмица да приемат кризисни стандарти за здравеопазването в северната част на щата, което дава възможност на някои здравните заведения да преминат на избирателен режим на здравни услуги. Предупрежденията, че това може да се наложи на всички здравни заведения в щата изглеждат все по-основателни, защото болниците са все по-претоварени и засега изход не се вижда.

Конферентният център в Kootenai Health hospital в град Кор Дълейн се превърна в нещо като полева болница, като част от аудиториите му са пълни с легла на пациенти, получаващи кислород или лечение с моноклонални антитела.Пациенти получават грижи и в лобито на намиращата се наблизо основна болнична сграда в градчето с население от 50 000 души. Болницата е лицензирана за 200 постоянни легла, без тези за децата, родилките и душевноболните пациенти, а от сряда вече има 218 пациенти вследствие на пика на заразата, като същевременно изпитва и сериозна нужда от попълване на свободните позиции за персонал.Препълнената болница е в епицентъра на коронакризата в северната част на щата, където властите позволиха „кризисните стандарти“. Здравни служители обаче предупреждават, че скоро това може да се наложи навсякъде.

Айдахо, с население от 1 716 000 души, отбелязва по около 950 нови случаи на коронавирус всеки ден, според данните на университета „Джонс Хопкинс“, което е увеличение с 41% през последните две седмици.

Същевременно щатът е с една от най-ниските степени на ваксинация в страната – според CDC около 45% от жителите му са получили поне по една доза ваксина.

Въпреки че много от малките болници в Северен Айдахо все още на са стигнали до момента на селекивното обслужване, те системно нямат къде да пращат пациентите си в тежка състояние, които обикновено отиваха в претоварената сега Kootenai Health.Болниците в съседен Уисконсин обикновено биха помогнали, но сега и те са препълнени.Питър Мъндт, говорител на Медицински център „Гритмън“ в Москва, Айдахо, призна, че болниците вече имат трудности с настаняването на пациентите с други заболявания. Болниците в други градове, например Люистън, също работят на границата на възможностите си.Решението за селективни услуги дава право на болниците да дават приоритет на пациенти въз основа на различни фактори, засягащи възможността да оцелеят. То ще остане в сила, докато не са налице достатъчно ресурси, включително липсващия сега в ноебходимото количество болничен персонал, за да бъдат осигурени нормални условия на лечение на всички.Дотогава много от хората, които са с ниски шансове за оцеляване, ще получават само облекчаващо лечение, което да ги избавя от болките, докато се подобрят или капитулират пред болестта си.