Здраве
COVID-19 оставя трайни увреждания на бъбреците и сърцето
60% от 100 преболедували коронавируса са останали с трайно увреждане на сърцето, сочи проучване, направено в Германия

60% от 100 преболедували коронавируса са останали с трайно увреждане на сърцето. Това сочи проучване, направено в Германия, съобщи хематологът д-р Чавдар Ботев.
„Има едно увреждане на бъбреците, което остава незабелязано, както и увреждане на много други органи и системи. При по-тежко болните имаме зараза, при която 40% от преболедувалите могат да развият автоимунно заболяване.”, каза той.
Според него чувствителността на хората относно ваксините и имунизацията се е променила през последната година и хората са станали по-мнителни.
„Аз силно препоръчвам на хората с придружаващи заболявания, наднормено тегло или диабет да се ваксинират”, каза д-р Ботев. Той подчерта, че тези с автоимунни заболявания, трансплантации и бременните да не бързат с имунизацията.
„Имаме друга страна и всеки сам трябва да си вземе решение. Имаме ваксини, които са разработени много бързо. Специално за коронавируса, когато са правени опити върху мишки, те са имунизирани с 4 различни препарата. След което са заразени с вируса. Това, което се наблюдава – те развиват еозинофилни нитрати в белия дроб, което не се наблюдава при другите ваксини. Това означава, че имаме особен вирус и е възможно да има съвсем различни странични ефекти. В момента, в който се заразите с вирус, на фона на имунизацията се развиват процеси, които не се развиват, ако преболедувате вируса”, обясни д-р Ботев.
Относно ваксината на Pfizer хематологът обясни, че са подбрани най-добрите варианти на ваксината. Дозата за тази ваксина е 30 микрограма. При Moderna са направени много големите дози, тъй като са пропуснати пробите върху мишки, твърди д-р Ботев. Дозата на този препарат е 100 микрограма.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
ИМИГРАЦИОННИпреди 2 дни
Демократите са готови за имиграционна реформа още в първите дни на Байдън
-
САЩпреди 2 дни
Да предадеш роднина на ФБР. Какво се случва след нападението над Капитолия?
-
САЩпреди 10 часа
Капитолия е под пълна блокада
-
ИМИГРАЦИОННИпреди 2 дни
В първия ден – Байдън предлага зелени карти за имигрантите без статут
-
Коронавирусътпреди един ден
200 000 заразени в САЩ за ден, починалите вече са близо 400 000
-
Българияпреди 19 часа
България получи новата пратка с Pfizer/BioNTech, но наполовина по-малка от очакваното
-
СВЯТпреди един ден
В Италия: Евакуираха 4500 души заради бомба от Втората световна война
-
Българияпреди 10 часа
Челен удар между две коли край Велико Търново, има загинал
Здраве
Учени: Южноафриканският вариант на коронавируса е по-агресивен и заразен
Според тях новият щам поразява основно млади хора
Южноафрикански учени доказаха с поредица изследвания, че откритият неотдавна в страната вариант на новия коронавирус е по-агресивен и заразен от останалите, съобщи главният епидемиолог на РЮА Салим Абдул Карим.
Новият вариант, наречен 501.V2, по-леко прониква в човешките клетки и се прикрепя по-силно към тях, каза Карим. Така той е по-силно заразен.
На 21 декември властите в страната обявиха, че втората вълна от пандемията в РЮА е свързана с мутацията 501.V2.Тя е открита през октомври миналата година в провинция Източен Кейп.

Според местни учени новият щам поразява основно млади хора.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Над 40 милиона дози от ваксините срещу COVID-19 са поставени в света
В момента в света се инжектират седем вида ваксини, като при всичките са нужни по две дози за пълна ефикасност.
Над 40 милиона дози ваксини срещу COVID-19 са били инжектирани в цял свят.
До момента най-малко 60 държави и територии, в които живеят 61 процента от световното население, са започнали ваксинационни кампании. Деветдесет процента от инжектираните дози обаче се падат на 11 страни.
До момента са инжектирани най-малко 40 062 825 дози ваксина.

По показателя за ваксиниран процент от населението води Израел с 2,43 милиона дози на 2,12 милиона души, което е 24,5 процента от населението. Около 3,6 процента от израелците вече са получили и двете дози.
Като обем ваксинации водят САЩ с инжектирани 12,28 милиона дози на 10,6 милиона души, което е 3,2 процента от населението. Следва Китай с над 10 милиона дози.
В Европа води Великобритания с 4,31 милиона дози на 3,86 милиона души, което е 5,7 процента от населението. Следват Италия с 1,15 милион дози и Германия с 1,05 милион дози.
Страните от ЕС са инжектирали общо над 5 милиона дози на около 1,2 процент от населението на съюза. Като процент от населението води Дания с 2,9 процента.

В момента в света се инжектират седем вида ваксини, като при всичките са нужни по две дози за пълна ефикасност.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
Здраве
Тревожни пост-симптоми след COVID-19 сред по-младите
основната група, която страда от този синдром, са предимно пациенти от 35 до 45 години
„Доскоро усилията бяха насочени към острите форми на COVID-19, сега по-често се говори за нови оплаквания след преболедуването, което се дискутира и се смята, че след острата фаза болестта продължава с по-слаби и по-различни оплаквания и симптоми. Освен това се засягат много повече органи и системи в тялото, не само белодробната“, това каза в предаването „Пулс“ по Нова Нюз доц. Снежина Михайлова от Александровска болница .
„Тлеенето на проявите на COVID-19 могат да продължат три месеца и повече, дори до 140 дни след първото заразяване“, добави тя.
„Острата инфекция се смята, че протича до един месец, но около 20% от хората продължават да изпитват симптомите след този месец, ако това продължава след третия месец, това вече се нарича пост-COVID синдром“, информира специалистът.
„Симптомите на пост-COVID синдрома са изключително разнообразни, основно се проявява голяма умора, повечето също са свързани с дихателната система, дискомфорт, болка зад гръдната кост. Може да има липса на апетит, гадене, болка в стомаха. Атакува се и черният дроб, нервната система, главоболие, изтръпвания, загуба на концентрация, проблеми с паметта“, разясни доц. Михайлова.
Тя препоръча, ако тези симптоми продължават дълго, страдащите от пост-COVID синдром трябва отново да се обърнат към лекар, като добави, че основната група, която страда от този синдром, са предимно пациенти от 35 до 45 години.
„При някои пациенти антителата спадат, има хора, при които нивата се задържат, а има и такива с нарастващи антителата. Случаите с нова заразяване са малко, не е нужно да се стресират хората, няма повод и за големи притеснения, ако антителата са спаднали“, заключи доц. Снежина Михайлова.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩