сн. Архив на BG VOICE

Георги Анастасов

Серина Уилямс може да е най-успялата тенисистка на нашето време, Маша Шарапова - най-продавана, преди да сгафи с допинга, а Анна Иванович - най-търсената от фотографите. Истинското бижу на световния тенис обаче е от Пловдив и се казва Цветана Пиронкова. Не е трудно да жънеш успехи, когато си един от голяма школа, както е при американките или рускините. Пътят към победите е лесен, когато с теб се движи цяла кохорта от специалисти - треньор за тактиката, спаринг-партньори с лява и дясна ръка, психолог, лекар, физиотерапевт и скаути, които проучват всеки детайл от играта на следващия ти съперник в схемата. Много по-трудно и сладко е обаче, когато ковеш победите сам, с помощта на най-близките си. Дори да няма многомилионните рекламни договори на опонентките си, Цвети винаги е елегантна на корта. Без крещящи екипи, без щури прически, напълно естествена, пловдивчанката отдавна е любимка на камерите. Женствена, елегантна, красива и в същото време 100-процентов атлет, Цвети е истинската реклама на българския спорт. За разлика от другата ни звезда - Григор Димитров, тя винаги държи далеч от себе си папараците и пази ревниво личния си живот. Тези седмици между големите турнири тя се готви за едно от най-големите събития - сватбата си с дългогодишния си приятел Мишо. Харизмата на Пиронкова е предопределена от едно от най-важните качества на истински успелия човек - ненатрапчивост. Тя никога не оправдава ранните си отпадания в турнирите с разни проблеми, нито вини времето, съперниците си или лайсмените за някоя неудача. Върви по своя път безотказно и макар че никога не стъпи на самия връх, вече 10 години е важна част от световния елит.

Тези дни в Париж тя имаше една от най-вълнуващите седмици в кариерата си. Цвети прегазваше противничките си с победоносна смес от физическа мощ, ювелирна техника, елегантност, непоклатима увереност и упоритост, за да стигне до четвъртфинала и да напише нова златна страница в кариерата си и в историята на родния тенис. Най-добрата ни състезателка на корта отново ни напомни с национална гордост, както го направи с полуфинала на Уимбълдън преди 6 години и титлата в Сидни през 2014 г. Цветана е орисана да кове големи победи на големи форуми. И в трите ь знакови победоносни рейда се наблюдава една и съща закономерност - след дълъг период на затишие и неувереност следва мълниеносно изригване и завръщане с гръм и трясък. Ето и цифрите. В края на 2009 г. Пиронкова пада до 99-о място в световната ранглиста. Половин година по-късно вече е 35-а след похода си до полуфинала на Уимбълдън. В края на 2013-а е едва 108-а в света, за да последва магическата й приказка в Сидни. Преди „Ролан Гарос" положението бе същото - Цвети влезе в турнира като 102-ра и можеше да пренапише историята на надпреварата, превръщайки се в първата тенисистка извън топ 100, стигнала полуфинал. Саманта Стосър й попречи, но това няма как да отнеме от блясъка и очарованието, с които ни засипа Пиронкова от Париж. Тя игра изключително зряло и уверено, със смазваща психическа устойчивост, особено в онзи паметен мач срещу Радванска на осминафинала. Тогава Цвети преобърна представите за тази игра, възкръсвайки с 10 поредни спечелени гейма от 2:6 и 0:3. Не срещу кого да е, а срещу втората в света! Всъщност, като се замисли човек, едва ли е толкова голяма изненада. Все пак Цвети има три победи срещу Винъс Уилямс и знае как се играе срещу най-големите.

Няма как да не съм доволна. Много даже. Страхотен турнир за мен, страхотни победи, страхотни емоции. Супер беше, каза пловдивското цвете, след като осмисли какво е направила. При завръщането си на летище София тя омая дори баретите от специалните части, които й подариха роза. Вече осъзнах какво се е случило. Емоциите бяха големи за всички. Получих поздравления и подкрепа, за което много благодаря. Яд ме е, че не успях да продължа, тъй като имах доста шансове срещу Стосър. В крайна сметка това е тенисът. Предпочитам по-скоро да се радвам на този успех, отколкото да съжалявам, допълни Цвети. Беше треперене през цялото време, голямо напрежение, разказва развълнуваната майка Радосвета, която стискаше палци на Цвети от трибуните на кортовете в Париж. Спомням си, че когато бях състезателка, ми е било много по-лесно. Изведнъж влезе в някаква страхотна форма. Все пак невинаги се получава. Не сме коментирали с Кирил, но за мен това беше най-добрият тенис, който е играла, допълва Радосвета.

Тонове мастило са изписани за трудния й път в световния тенис. За това, че неведнъж е мислила за отказване, че двамата с баща й спели по летищата и преживявали със сандвичи от къщи, защото нямали пари за хотел и храна, че семейството трябвало да продаде и колата, за да има средства за екипировка и пътувания. За това как дядо й по бащина линия - известният художник Енчо Пиронков, е продавал картините си, за да подпомага участието й по турнири. Зад гърба си Цвети никога не е имала мощни спонсори, треньори, академии и всичко, което е постигнала, се дължи на стройната организация и доверие, изградени в семейния бизнес. Да не забравяме, че родителите й са бивши спортисти - майка й Радосвета е една от най-титулуваните ни плувкини, баща й Кирил е бивш състезател по кану, брат й Енчо и братовчед й Красимир - спаринг-партньори, сестра й Елисавета, която живее в САЩ, също е играла тенис. Пиронкова е на корта още от 4-годишна възраст. Първоначално майка й искала да я прави плувкиня, но на малката Цвети й се сторило скучно и хванала ракетата. С основна заслуга за избора й бил покойният й дядо по майчина линия Никола Чинков, който пръв я завел на кортовете. Той пък бил бивш скиор. Дядо Никола оказва и друга неоценима помощ в зората на кариерата на внучката си. За да подсигури пътуванията й по състезания, продава семейните парцели и гори в родопското село Славейно, откъдето е родата на Чинкови. Фамилията е известна, а един от най-прочутите й представители е арх. Боян Чинков, излежал 5-годишна присъда заради това, че разпространявал вицове за Тодор Живков.

Пътят в тениса е изключително труден от финансова гледна точка, защото разходите са огромни. Дори за участието на Уимбълдън през 2010 г. бащата Кирил ипотекира семейната къща, за да осигури средствата. На практика чак след като Цвети стига там до полуфинала, семейството започва да излиза на плюс със сметките. В тази връзка - само с един удар на тазгодишния „Ролан Гарос" Пиронкова взе 280,000 евро - повече от половината от спечелените пари за цялата 2015-а. Кирил е с огромен принос за възхода на Цвети - архитектът на успехите й. Мнозина губеха доверието си в тенисистката, когато се намираше в трудни периоди. Не бяха малко и онези, които я упрекваха, че продължава да упорства и да разчита на баща си, вместо да се довери на утвърден специалист от чужбина. Двамата обаче за пореден път показаха, че са печеливш тандем и че семейният бизнес работи перфектно. А той се разраства. Тенис академията Пиронкови край Прослав е пред завършване и там Цвети започва да осъществява поредната си мечта - да предава опита си на децата, които искат да тръгнат по нейния славен път.

От 6 години Цвети има човек до себе си. Това е бившият футболист на „Локо"-Пд Михаил Мирчев. Двамата се сгодиха преди повече от 2 години, а преди дни стана ясно, че следващия месец им предстои и сватба. Отлагали я досега заради натоварената програма на тенисистката. Всичко, което се знае, е, че тържеството ще бъде в София и ще бъдат поканени не повече от стотина гости. Според запознати Цвети вече е готова с булчинската си рокля. Всъщност най-големите й успехи дойдоха, откакто Мишо е до Цвети.