Долната камара в Конгреса даде зелена светлина на подслушванията и следенето на личната кореспонденция, след като в четвъртък отхвърли законопроект, ограничаващ тези възможности. "Против" приемането на документа са гласували 217 конгресмени, а "за" - 205. Ако беше приет, законопроектът щеше да спре финансирането на програмата на спецслужбите, която събира данни за всяко обаждане, направено от или към американски телефон, освен ако подслушването не е част от конкретно разследване.

Предложението за промяната беше внесено от републиканеца Джъстин Еймъш, който по време на дебата в сряда предупреди, че критиците на законопроекта "ще използват същата тактика, която всяко правителство използва, за да оправдае нарушаването на правата: страха. Те ще ви кажат, че правителството трябва да наруши правата на американците, за да ни защити от тези, които мразят свободата ни", добави той.

В навечерието на гласуването Белият дом, който рядко прави изявления срещу промени в законодателството, нарече предложението "прям подход", който ще попречи на американските антитерористични усилия. Във вторник директорът на АНС генерал Кийт Алекзандър лобира срещу законопроекта на отделни срещи с републиканци и демократи, които се проведоха при затворени врати. Анкета, проведена от телевизия Си Би Ес, подчертава различията в мненията на американците относно подслушването. В нея 67% от запитаните са заявили, че смятат събирането на данни от телефонните разговори за нарушение на личната неприкосновеност, но 52% вярват, че този ход е необходим в борбата с тероризма.

Белият дом заяви междувременно, че иска обяснения от Русия за статута на разкрилия тези практики Едуард Сноудън във връзка с противоречиви информации за предстоящото му излизане от московско летище "Шереметиево", където е блокиран.