Йордан Йовчев

Българският олимпийски комитет обяви, че 63-има състезатели ще включва окончателната група за олимпийските игри в Лондон. Те са разпределени в 16 вида спорт, а общо квотите за британската столица са 47. Бройката на спортистите е най-малката за последните 48 години. Само през 1964 г. България изпраща на олимпиадата в Токио отново 63-ма спортисти, но те се връщат с 10 медала. Сега в списъка на БОК не фигурира името на Таню Киряков. Двукратният олимпийски шампион не получи очаквания "уайлд кард" в спортната стрелба и за първи път ще пропусне игрите. Той дебютира през 1988 г. и имаше 6 поредни участия. Сред 12-те волейболисти, които ще представят България, не попаднаха Матей Казийски и Андрей Жеков.

Британският учен Емили Уилямс прогнозира злато и три бронзови медала за България от олимпиадата. И четирите отличия ще са в един спорт - борбата, като Станка Златева (72 кг) ще вземе титлата, а Иво Ангелов (60 кг), Елис Гури (96) и Радослав Великов (55) ще са трети. Формулата за изчисление е създадена от професора по икономика Андрю Бърнард, който предсказа с голяма точност класирането по медали на олимпиадата в Пекин през 2008. Освен спортната форма във формулата са залегнали и макроикономически фактори като численост на населението на страните и развитието на националната им икономика. Според изследването най-много златни медали ще заслужи Китай - 48. Втори ще са американците - 35, а трети - домакините с 25. България ще остане след 40-о място.

Маргарита Чомакова ще бъде единствената представителка на България в турнира по фехтовка на олимпийските игри в Лондон. Тя спечели квота на сабя през април на квалификационния турнир в столицата на Словакия Братислава. Така след 1996 г. България отново ще има участие в турнира по фехтовка на олимпийски игри.

Българската лекоатлетка Ивет Лалова остана на трето място в спринта на 100 м на турнира в Нанси (Фр). Тя финишира за 11,01 сек. и подобри собствения си рекорд за тази година. Лалова водеше в европейската класация с 11,06 сек., постигнати на европейското първенство в Хелзинки (Фин), където спечели титлата. Най-бърза в Нанси бе Лаверне Джоунс (Кайманови острови), която финишира за 10,91 сек. Само 16 стотни не стигнаха на Теодора Коларова да покрие олимпийския норматив на 800 м. Състезателката завърши на 5-о място на турнира от сериите IAAF World Challenge в Мадрид, като финишира за 2:01,46 мин. Б-нормативът за игрите е 2:01,30 мин., като последният срок за покриването му бе във вторник, 10 юли. Шампионка в Мадрид с 2:00,10 мин. стана Татяна Маркелова (Рус).

Президентът на федерацията по бокс Красимир Инински смело заяви, че Стойка Петрова може да вземе медал от олимпийските игри в Лондон. Петрова получи от международната боксова федерация допълнителна квота за игрите, след като се класира за четвъртфиналите на световното първенство в Китай.

В два финала в Лондон се прицели двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева. Спортист №1 на България за 2004 г. има квоти на 25 м пистолет и 10 м въздушен пистолет и се надява, че ще влезе в осмицата и на двете дисциплини. И Българският колоездачен съюз (БКС) обяви официално двамата състезатели, които ще представят страната на игрите. Това са Данаил Петров, каращ за испанския клуб "Каха Рурал", който ще стане и първият българин, участващ в обиколката на Испания, и капитанът на КК "Несебър" Спас Гюров.

Йордан Йовчев бе включен във видеоклипа на химна за игрите в Лондон, поръчан от Международния олимпийски комитет (МОК). Използван е кадър от съчетанието на именития ни гимнастик от Пекин 2008. Песента се казва "Survival" и се изпълнява от английската група "Muse". Видеото се разпространява от МОК. В Лондон 39-годишният Йовчев ще бъде най-възрастният гимнастик и ще участва за рекорден 6-и път на игрите. Все още от БОК не са обявили кой ще е знаменосец на делегацията.

Йовчев е един от вариантите, но неговият старт е часове след церемонията и едва ли ще приеме предложението. За знаменосци се обсъждат тенисистите Цветана Пиронкова и Григор Димитров. Албена Денкова и Максим Стависки отново ще танцуват на олимпиада, но вече като звезди в шоуспектакъл. Шампионите по фигурно пързаляне ще излязат на уникална ледена площадка пред двореца „Кенсингтън" заедно с още десетки световни величия в този спорт като Татяна Навка и Роман Костомаров. Събитието се организира като мост между двете олимпиади - лятната в Лондон и зимната в Сочи. Максим и Албена се отказаха от спортната си кариера през 2007 г.