Лидерите на Европейския съюз ще се опитат в четвъртък да убедят унгарския премиер Виктор Орбан да се присъедини към план за предлагане на стабилно финансиране на Украйна, но също така са готови да предоставят парите на Киев без одобрението на Будапеща, ако аргументите им се провалят.

Планът е да се помогне за покриване на нуждите на Украйна за периода 2024-2027 г. с 33 милиарда евро заеми и 17 милиарда евро безвъзмездни средства. Парите трябва да дойдат от бюджета на ЕС, за да се даде на Киев по-предвидимо финансиране, докато се бори с инвазията на Русия.

ЕС помага на Украйна от нахлуването на Москва през 2022 г., но досега това ставаше чрез междуправителствени споразумения, които изискват национални одобрения всяка година и са по-скъпи и сложни от финансирането чрез бюджета на ЕС. Стабилността на четиригодишното финансиране, което бюджетът на ЕС ще осигури, е още по-важна във време, когато финансовата помощ от Съединените щати, друг голям доставчик на помощ за Украйна, е несигурна поради вътрешните борби в Конгреса на САЩ.

За да се използва бюджетът на ЕС, всичките 27 страни членки трябва да дадат съгласие, а Унгария, която поддържа тесни връзки с Москва, иска да може да налага вето на плащанията всяка година.

Останалите 26 страни от ЕС отхвърлиха искането на Орбан, а процесът е в безиходица от декември.

Срещата на върха в четвъртък, свикана за разрешаване на проблема, е

последната възможност за постигане на сделка,

преди ЕС да се откаже от плащанията от бюджета и да се върне отново към по-сложното, скъпо и по-малко предвидимо финансиране, използвано досега. 

ЕС не може да чака повече, защото се очаква Украйна да изчерпи парите си, за да изпълнява нормални държавни функции през март. За да отговорят частично на исканията на Орбан, лидерите ще предложат провеждането на годишен дебат за това как помощта на ЕС се изразходва от Киев, без да дават на Унгария правото на вето върху парите, показва проектопредложение, подготвено за срещата в четвъртък.

„Европейският съвет ще провежда всяка година дебат относно прилагането на механизма с оглед предоставяне на насоки относно подхода на ЕС към ситуацията, произтичаща от агресивната война на Русия срещу Украйна“, се казва в проекта.

Не е ясно дали Орбан ще се съгласи на подобна сделка. Посланикът на Унгария в ЕС каза на колегите си на подготвителна среща в сряда, че Будапеща все още иска право на вето.

Самият Орбан остана сам на европейския връх, не успявайки да намери през последния месец ключов партньор, който да подсили опозицията му срещу продължаването на помощта за Украйна.

След загубата на верните си съюзници от полската партия "Право и справедливост", с които през последните години извоюва не една победа в Брюксел, сега унгарският премиер трябва добре да дозира опортюнизма си, така че да не загуби повече, отколкото може да спечели.