Facebook премахва достъпа до лични съобщения през мобилния си сайт. За да пращат и получават съобщения през телефона си, потребителите вече ще трябва задължително да инсталират Facebook Messenger. „Вашите разговори се местят в Messenger. Скоро ще може да виждате съобщенията си от Messenger", е съобщението, което получават всички на мобилния сайт на социалната мрежа.

Личните съобщения отдавна са премахнати от мобилното приложение на Facebook, но бяха оставени в мобилния сайт. Той все още се използва от милиони потребители, особено от тези с по-стари или слаби телефони, които имат трудности с по-новите и големи приложения, каквото е Messenger. Според Facebook обаче само така потребителите могат да получат възможно най-доброто потребителско преживяване и Messenger е важна част от това.

За момента съобщенията се появяват най-вече на потребители с устройства с Android. Мобилният сайт вече предлага на потребителите да инсталират Messenger и дори ги препраща директно към онлайн магазина на Google. От Facebook не уточняват още колко време съобщенията ще са достъпни по стария начин.

Същевременно Facebook вече ще разчита на изкуствен интелект, за да открива и премахва обидни или неприлични снимки от платформата си. Интелигентните системи дори докладват повече на брой такива снимки от хората. Системата дори може да засича обидните снимки още докато те се качват и да ги докладва. Така практически някои кадри може изобщо да не достигнат до очите на потребителите, стига проверката на модераторите да потвърди, че снимката действително не отговаря на правилата на Facebook.

Изкуственият интелект е много полезно решение и от психическа гледна точка, казват от Facebook. Досега социалните мрежи разчитаха на хора, които да преглеждат съдържанието и да го докладват. За целта дори има цели компании, които предлагат такива услуги на платформите. Работата обаче е доста тежка, защото изисква преглеждането на хиляди неприятни снимки. Често служителите не издържат и развиват симптоми на депресия. Вече дори има и асоциации, които да помагат на такива модератори.

Изкуственият интелект няма този проблем. Освен това може много по-бързо да анализира много по-голям обем от снимки. Така се намаляват рисковете и за потребителите да попаднат на обидно или неприятно съдържание. Facebook иска да доближи процента на анализирани от изкуствен интелект снимки вместо от човек максимално близо до 100.

Компанията допълва, че в момента на всяка минута в социалната й мрежа се публикуват около 400 хил. нови публикации плюс 180 млн. коментара. Това ще е и следващата цел на изкуствения интелект - да може да анализира и да се бори с речта на омразата - проект, който вече се развива благодарение на представената по-рано тази седмица система DeepText AI, която анализира публикациите на 20 различни езика.