Промените във фейсбук започнаха още в началото на годината, но изпълнителният директор Марк Зукърбърг представи нови функции и на конференцията F8 в началото на май

Йоан Запрянов

Вашият фейсбук се е променил. Нещата, които виждате във всекидневния си поток от новини и публикации, не са същите отпреди половин година, дори и да не го забелязвате. Компанията обяви планираните промени в началото на 2018 г. и породи страхове у големите рекламодатели, медии и всички по-големи организации, които използват социалната мрежа като основна трибуна. Целта на платформата е да се върне към корените си и да залага на повече съдържание, идващо от семейство и приятели, и по-малко публикации от медии и корпоративни страници. Накратко, в момента потребителят вижда повече публикации от приятелите си, особено такива, които имат повече коментари и събуждат дебати. Стремежът на фейсбук e да спечели обратно доверието на потребителите, разклатено из основи след последните разкрития за използването на лична информация от външни фирми.

Фейсбук разбърка алгоритмите си в началото на годината. Това се случи в момент, в който компанията бе под сериозен натиск от страна на политици от различни страни заради прекалено голямото си влияние върху обществени и политически процеси. Това накара екипа на Марк Зукърбърг да се върне към по-ранните си планове - повече съдържание от хора за хора, отколкото от бизнеса към потребителите. Съвсем доскоро потокът от публикации беше затрупан от платено съдържание, новини, забавни снимки и предложения от онлайн магазини. Още през януари Адам Мосери, директор в компанията, написа в блога на фирмата, че „показването на повече публикации от приятели и семейство значи, че ще показваме по-малко съдържание, включително и видео, от други издатели и бизнеси". През декември миналата година фейсбук призна, че постоянното пасивно поемане на информация от страна на потребителите се отразява зле на компанията. Социалната мрежа се позова на изследване от 2015 г. в сферата на експерименталната психология, според което дори и потребителите да стоят в платформата и за 10 минути на ден, има негативен ефект към тяхното настроение.

В случай че все пак искате да ползвате фейсбук със старите алгоритми, това е напълно възможно. Социалната мрежа добави трета възможност при нареждането на новини - не само „Водещи" и „Най-нови", но и редактиране на предпочитанията. Там потребителите могат да изберат какво точно да излиза най-често в потока от публикации.

При отварянето на менюто за редакция на предпочитанията потребителите могат да слагат приоритети върху това какво първо да им се явява в нюзфийда. С новото меню фейсбук също така прави по-лесно изготвянето на списъци с хора и страници, чиито публикации не искате да виждате толкова често (или въобще), без обаче те да го знаят и да има нужда от прекъсване на приятелството. В случай че си промените решението, следващата възможност е отново да върнете хората и страниците, които вече не следвате. На последно място в новото меню е възможността по-лесно да откриете страници, които покриват вашите интереси.

На годишната конференция на разработчиците на фейсбук F8 Зукърбърг обяви още, че платформата създава функцията Clear History, която дава възможност на потребителите да трият данни, които социалната мрежа е събирала извън собствената си платформа - например от посещението на различни сайтове и приложения. Зукърбърг сравни новата опция като триене на „бисквитките" от браузъра. Това е директен отговор към критиките след „Кеймбридж аналитика", че фейсбук събира данни не само от собствените си потребители, но и от тези, които нямат профил в мрежата. „Clear History ще ви позволява да виждате страниците и приложенията, които ни изпращат информация за вашите потребителски навици, след което да триете тези данни от вашия профил и да изключите опцията да продължим да събираме тази информация", заяви основателят на фейсбук на F8.

„Нашите алгоритми ще прогнозират какво искате да виждате от своите приятели и кои публикации да са по-високо в потока ви от новини", написа още през януари Мосери. Според него алгоритмите ще имат предвид броя на харесванията, коментарите и споделянията. Фейсбук обаче дава възможност на потребителите да намалят броя публикации дори и от най-близките си. Една от новите възможности е „заглушаване" от стената на даден потребител за период от 30 дни. След изтичането на този срок той отново се връща в алгоритъма.

Настрана от политическите и медийните проблеми, които фейсбук си навлече през последните две години, промените в мрежата са свързани и с факта, че за много от потребителите потокът на новините се е превърнал в постоянно скролване, което не е изпълнено с много смисъл. През януари Зукърбърг коментира, че е възможно много от потребителите, които имат "влечение към виралното", да напуснат мрежата. Данните за активността във фейсбук за първото тримесечие на годината показват, че промените не са се отразили значително и спад в броя на активните потребители няма дори и след политическите скандали, изпратили Зукърбърг пред американския Конгрес.

Ако сте забелязали, че през последните седмици на стената ви излизат все повече групи - дори и такива, в които сте се включили отдавна, но не сте виждали почти нищо от тях - това също е част от промените в социалната мрежа. Групите стават все по-популярни във фейсбук от години, но досега алгоритмите задължително ги „смачкваха" пред съдържанието от страници. На практика те са точно това, което мрежата търси - повече дискусии, повече интеракции между хора и по-малко безсмислено съдържание, целящо да стане вирално.

В момента групите са с висок приоритет в потока от новини и това със сигурност ще се задържи и в бъдеще. Много страници вече усетиха тази промяна във фейсбук и освен с поддържането на почитатели отвориха и групи, където те да водят дискусии. Групите обаче трудно ще заместят корпоративните страници, тъй като монетизирането на съдържание при тях е в пъти по-трудно, защото не се позволяват реклами.

Лошата новина за тези от вас, които администрират фирмени или бранд страници, е, че органичният досег на публикациите ще бъде още по-ограничен от преди. Препоръките на фейсбук са да се залага на видеоматериали на живо, които са предпочитани от алгоритмите. Други възможности са окуражаването на по-дълги коментари и създаването на дискусии под публикациите на фирмени и бранд страници. Така или иначе най-важната промяна за хората с бизнес е, че ако те искат съдържанието им да се вижда повече на стените на хората, ще се наложи да плащат повече пари за реклама. Решението вече бе критикувано като голям удар по фирми и марки. Най-гласовити в критиките си към фейсбук бяха медиите, като според тях след забърканите скандали с фалшиви новини през миналата година сега фейсбук бяга от отговорност и премахва възможността качественото съдържание да достигне до читателите.

Публикуваният преди две седмици доклад за първото тримесечие на фейсбук показва, че промените в алгоритмите не са се отразили негативно на социалната мрежа. Нещо повече - компанията отбеляза огромен скок на приходите и печалбата. Едно възможно обяснение е, че вместо да се отдръпнат от платформата, рекламодателите може да засилят парите към нея в опит да се „преборят" с алгоритмите. По думите на Зукърбърг, макар и изречени преди огромния скандал с „Кеймбридж аналитика", е малко вероятно краткосрочните резултати на фейсбук - добри или лоши - да се отразят на дългосрочните планове и фирмата ще продължи по пътя си към трансформация на потребителския престой в мрежата.