Първият национален фолклорен фестивал „С песните на Георги Чилингиров" върна към живот песните на легендарния родопски изпълнител. Надпяването се проведе в родното му село Полковник Серафимово, Смолянско. „За мен е чест и привилегия да открия този фестивал, както и да поздравя всички присъстващи с празника на родолюбивото село. Най-ценното на нашата планина са хората и традициите. Затова с удоволствие община Смолян стана съорганизатор на това значимо фолклорно събитие. Нека да пазим традициите и да се гордеем с нашите синове и дъщери на Родопа планина" - с тези думи кметът на Смолян Николай Мелемов постави началото на надпяването и му пожела дълголетие.

Кметът на селото, в което се е родил Георги Чилингиров преди 103 г., Христо Мусорлиев също поздрави участниците и гостите. Той посочи, че серафимовци са били винаги хора с буден, горд и родолюбив дух и истински продължители на безсмъртното дело на полк. Владимир Серафимов, освободителя на Родопите.

Председателят на читалището Съби Кайджиев и ръководител на местния фолклорен ансамбъл представи живота и делото на доайена на родопската песен Георги Чилингиров, който е роден в Полк. Серафимово на 14 декември 1914 г. Певческата му кариера започва през 1948 г. Първите си записи прави в радио „Пловдив" и БНР, някои от тях са в дует с Радка Кушлева. С автентичния си костюм на родопски комита той изнася 25 хиляди концерта у нас и в чужбина. Има издаден сборник с 130 нотирани песни. На 80-годишна възраст се учи да свири на кабагайда. Георги Чилингиров си отива от този свят на 9 август 2000 г., но оставеното от него фолклорно богатство ще пребъдва в поколенията. „От 17 години имам желание да направим такъв конкурс. Ето че тази година, благодарение на община Смолян и кмета Мелемов, фестивалът се реализира", посочи Кайджиев.

Дъщерята на Георги Чилингиров - Иванка Дърмонева, благодари на всички, че с този фестивал ще се припомни творчеството на доайена на родопската песен. Отец Димитър Одаджиев отслужи панихида в памет на загиналите за свободата на Родопите.

Първи на сцената излязоха самодейците от читалище „Отец Паисий" в селото, които запяха хитовите песни на Чилингира. Отскоро техният ансамбъл вече носи името на Георги Чилингиров с гордост, а на фасадата на ремонтираната читалищна сграда се извисява неговият лик. Във фестивала участваха над 30 индивидуални изпълнители и 26 състава от цялата страна. Общо 655 участници огласиха Родопа планина и за пореден път доказаха, че родният фолклор е жив. Съживиха се и позабравените песни от репертоара на старите певци от този край. Жури с председател Мария Бебелекова оценяваше участниците от Момчиловци, Левочево, Давидково, Асеновград, Свиленград, Мадан, Рудозем и Смолян.

С най-голямата награда на кмета на община Смолян се окичиха певческата група от с. Ерма река, общ. Златоград, с ръководител Минка Хаджиева и домакините от ансамбъл „Георги Чилингиров". 15 златни и 11 сребърни медала бяха раздадени в края на надпяването, което ще се провежда всяка година.