Петър Ралчев, акордеон

Едва ли има български фестивал или по-голямо събитие в САЩ, на което оркестърът да не е част от музикалната програма. Ако има, със сигурност се броят на пръсти. За разлика от други формации, било то оркестри или рок групи, неговият състав е стабилен и непроменен вече 11 години. И макар да има много изкушения, оркестър „Колорит" остава верен на българската народна музика.

Музикантите от групата - Страхил Ванков, Ангел Жеков, Николай Георгиев, Красимир Недялков, Теменуга Жекова,  имат един издаден албум, а в момента работят по втори. Това не ги спира да бъдат едно от най-разпознаваемите имена сред българите в Северна Америка. Те редовно са канени на международни фолклорни фестивали, където публиката не е ексклузивно българска. „Американците много се интересуват от по-екзотични ритми", казва Ангел Жеков, който заедно с жена си е най-новият член на „Колорит", след като ги приемат през 2002 г. „Те харесват арабски ритми, от Близкия изток и наши.

Главно се интересуват от това как ние музицираме", добавя Ангел. Любопитно им е как така музиканти, които не се познават, могат да свирят заедно. „Нашият фолклор е толкова добре разпространен, че всички хорца се знаят. Това позволява на хора, които не са свирили един с друг, да се допълват. Излизат на сцената, почват да свирят веднага, а после има и импровизация. Много често се случва. Това е много интересно за [международната публика] - как може някой да акомпанира на нещо, когато не знае как ще бъде изсвирено?"

Оркестър „Колорит" реално съществува от 60-те години на миналия век, когато бащата на един от членовете - Страхил Ванков - Иван Ванков, го създава в Ивайловград. Страхил решава да продължи творческата работа на състава, след като имигрира в САЩ. Далеч от родината любовта им към народната музика не само че не стихва, но дори се засилва. Фактът, че фолклорът вече не е толкова популярен сред българите, кара оркестъра да свири именно в този стил. „За съжаление няма чак толкова голяма приемственост", казва Ангел. „Ако и ние спрем, и хората, които са млади и все още я свирят, ако  те спрат, ние ще се загубим. Това е, което ни е пазело през толкова години и ако ние спрем да го правим, ще се затрием като нация."

Няма такава опасност според Ангел, който преподава народна музика и кавал в университет в Чикаго. „Фолклорът няма да изчезне - казва той. - Всички нови псевдофолк стилове, които се съзадават, рано или късно пак се връщат до фолклора. В тях има много фолклорни елементи. И така накрая слушателят остава уморен," добавя Ангел. „От попфолка откога няма някакъв съществен хит? Едно време имаше, а сега ги няма. Дори и Преслава не вади хитове както преди." За контраст Ангел посочи, че на места като Петрова нива и Жеравна редовно се организират двудневни мероприятия, по време на които хората живеят така, „както едно време". Без телефони и други технологии, облечени в носии. „Малко или много ние се връщаме към корените си." 

„Колорит" са свирили с едни от най-големите звезди в жанра като Иво Папазов, Иван Милев, Петър Ралчев, Славка Калчева. За пенсиониране обаче и дума не дават да се продума. „Да се пенсионираме ли? - учудено пита Ангел. - Рано ни е още. Нямаме 40 години."