След последните тежки за президента Байдън седмици, белязани от настъплението на варианта Делта на коронавируса и провала в организираното изтегляне от Афганистан, рейтингът му пострада, и то в неприятен момент, когато президентът се надява важни за политиките му законопроекти да минат в Конгреса. Според новото проучване на  Gallup работата на Байдън среща одобрението на 43% от американците, а 53% не харесват как той се справя.

Това е доста стремителен спад в рамките на около ти месеца. През юни 56% от анкетираните бяха доволни от президента, а само 40% не смятаха, че се справя добре.

Сривът в рейтинга започна през юли, когато съотношението одобрение -неодобрение беше 50% срещу 46%, а през август двата лагера почти се изравниха – 49% на 48%.

Намалението на одобрението за Байдън е почти напълно продиктувано от влошаването на оценката за него на американците без избистрени партийни предпочитания.

През юни 55% от тези, които не са симпатизанти на никоя от основните партии, одобряваха как Байдън се справя с президентските функции. Сега този показател спадна до 37%. Според Gallup две трети от загубата на одобрение сред безпартийните американци се дължат на последните три месеца.Сред партийните привърженици нещата са праволинейни – около 9 от 10 демократи одобряват Байдън, а само едноцифрен процент от републиканците са на същата вълна.Сега Байдън ще трябва да се бори, за да не попадне в незавидната компания на Доналд Тръмп, който е единствения президент от близкото минало, паднал до 37% одобрение на същия етап от управлението си. Другите двама техни предшественици имаха мнозинство на одобряващите ги американци на същия етап (септември) на първата си година в Белия дом – 51% за Джордж У. Буш и 52% за Барак Обама.

Новината за влошаването на рейтинга идва и в много неподходящ момент за Байдън, защото той очаква серия ключови борби в Конгреса, основно около инфраструктурния план за 1,2 трилиона долара и около мащабния инвестиционен законопроект на стойност 3,5 триона долара. Двата заедно са ключови за целите на новия президент през първия му мандат. Допълнително вървят редовните партийни конфронтации по темите за повишаване на тавана на дълга и финансирането на правителството.