ГЕРБ сърдити, че не са получили пълно мнозинство, прибират си магистралите - един от най-сполучливите колажи, разпространявани във Facebook в неделя

Български парламент с едва четири партии; изборна нощ, в която победителите липсват. Така може да се обобщи току-що приключилият вот за Народно събрание. И ако малкият брой политически сили в бъдещия парламент е тема, която не се приема еднозначно от всички, то няма спор, че за първи път в най-новата история на страната победителите не демонстрираха радост от резултата. Тях не само че почти никакви ги нямаше в новинарския поток през целия ден в неделя, но не се появиха в нито едно тв студио вечерта.

А ГЕРБ така и не даде традиционната пресконференция в НДК - задължителна церемония за всички партии победителки през последните повече от 20 години. Още нещо, нетипично за BG изборите напоследък, бяха протестите пред Националния дворец на културата. Макар и не толкова масови, те напомниха за времената на Андрей Луканов и белязаха пробуждащото се гражданско общество. То иска промяна, но не вижда нито изход от тежката икономическа и политическа ситуация в страната, нито партия, на която да се довери.

Всички предварителни данни на социологическите агенции и първите резултати от преброяването в Централната избирателна комисия (ЦИК) сочат, че четири партии са успели да прескочат прага от 4% за влизане в парламента. Сред участвали 38 партии и 7 коалиции ГЕРБ води с 30,4%, следвана от "Коалиция за България" - 26,1%, ДПС - 11,6% и „Атака" - 7,8%., но никоя от тях няма мнозинство за съставяне на кабинет. Социолозите изчислиха, че ГЕРБ получава 97 мандата, БСП - 85, ДПС - 34, и "Атака" - 24. (Данните са според паралелното преброяване на бюлетини, извършено от австрийската фирма "Сора").

Организациите на протеста - малки партии, чрез които се бяха кандидатирали основните лица на митингите срещу цената на тока отпреди два месеца, се провалиха с рехави проценти. Провал отбелязаха и РЗС на Яне Янев, Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева, Демократи за силна България на Иван Костов и СДС. Резултатът за тях е още по-смущаващо нисък, като се има предвид, че партия, която не инвестира почти никакви пари в кампанията си - бургаската Национален фронт за спасение на България, ги изпревари по гласове и дори до редакционното приключване на броя все още имаше теоретичен шанс също да прескочи бариерата от 4%.

Въпреки че повечето политолози сега бяха силно разочаровани за перспективата от парламент само с четири партии, това бе една от основните мечти на радетелите за демокрация в България през първите години след падането на комунизма. Тогава всички обясняваха, че страната ще стане нормална, когато политическото пространство най-сетне се окрупни с голяма лява, голяма дясна и малка центристка партия - конструкция, която в общи линии е налице в България в момента.

Макар вотът да бе предшестван от шумни скандали, нито те, нито оставката на кабинета успяха да сринат ГЕРБ и партията запази до последно преднината си пред БСП. Това е прецедент за балканска държава в криза, където всяка новопоявила се и посрещната с огромен народен възторг партия шумно се е проваляла след един мандат във властта. В българската история това се случи със СДС след Костов и НДСВ при Симеон.

Очакванията на анализаторите са за два вероятни сценария - ГЕРБ отказва мандата, а БСП го приема, но съставя програмно правителство с подкрепата на ДПС и "Атака", в което няма нито един член на левицата и за което тя няма да носи отговорност. Лидерът на партията Сергей Станишев още преди изборите лансира подобен вариант, който преповтори и в нощта след тях. Той дори се бе подготвил предварително и с удобен министър-председател - Пламен Орешарски. Някога зам. финансов министър в кабинета на Иван Костов, Орешарски безпроблемно се прехвърли в БСП, без да става неин член. Така той остави открехната вратичката да бъде удобен на всяка една партия, която го пожелае.

При управление на безпартийния Орешарски с мандат на БСП и шарена партийна подкрепа България лесно би преповторила съдбата си от други два подобни кабинета с размита политическа отговорност. Този на Димитър Попов от 1990-1991-ва и на Любен Беров от 1992-1994 г. Това бе времето, в което градове и села бяха превзети от мутри, серийни убийства и контрабанда в огромни мащаби.

Вторият вариант е по-широка версия на първия - и четирите партии декларират, че в името на България няма да предизвикват парламентарна криза и ще дадат подкрепата си за правителство на националното единство, отново с хлъзгав премиер, който би правил лупинги, за да е удобен на всички. БСП вече обяви, че горещо подкрепя и такъв сценарий, макар да направи забележката, че партията не би влязла в преговори с ГЕРБ.

Изобщо цялостното поведение на столетницата преди и в нощта след изборите демонстрира голям апетит за власт след 4 години извън нея и готовност за всякакви конфигурации, стига БСП да е основният играч в тях. На пресконференцията си в НДК  Сергей Станишев държа реч и демонстрира поведение като на председател на победила партия. Дори повтори няколко пъти, че ГЕРБ си отива.

Въпреки втория поред вот, който партията му губи, той директно обяви, че няма да подава оставка, каквато е неписаната традиция за провалили се партии в старите европейски демокрации. "Смятаме се за политически и морални победители в тези избори. ГЕРБ са в изолация", каза Станишев.

Един от малкото висши представители на ГЕРБ, които все пак коментираха изборния ден, бе зам.-председателят на партията Цветан Цветанов. Главен герой на повечето шумни скандали с подслушване, които почти изместиха предизборната кампания, сега той иносказателно обвини прокуратурата, че е участвала в изборите на страната на БСП. "Ние сме готови с правителство, но все пак трябва да изчакаме резултатите, заяви г-н Цветанов. - Партията тепърва ще решава дали да търси подкрепа от други партии, или ще предложи отново кабинет на малцинството."

Цветанов благодари специално на бившия главен прокурор Борис Велчев, че на предишните избори не е допуснал прокуратурата да участва в изборния процес. Така косвено упрекна неговия приемник Сотир Цацаров в манипулиране на вота чрез акцията с незаконните 350,000 бюлетини в Костинброд, която нагнети напрежение в деня за размисъл. Пред "Дарик" бившият регионален министър Лиляна Павлова уточни, че кандидатът на ГЕРБ за премиер е Бойко Борисов и това не подлежи на коментар. "Единствената партия, с която няма да преговаряме, е БСП. Преговори ще има с ДПС и с "Атака". Ще предложим програма и политики и ако те се съгласят, или също може да предложат свои политики, ако бъде постигнат консенсус, ние ще направим едно много прозрачно правителство", каза Павлова.

Мнозина политици, особено сред тези, които не се класираха за парламента, изразиха мнение, а може би и надежда, че България върви към нови избори, с което ще получат втори шанс. Дори Ройтерс коментира, че близките резултати между БСП и ГЕРБ са предвестник на политическа криза, което ще удължи несигурността в най-бедната държава в Европейския съюз. Този коментар обаче не се вписва с типично балканския нрав на депутатите в България.

Според математика проф. Михаил Константинов BG депутатите бързо се заразяват от синдрома на първата заплата. Направили достатъчно лични разноски по време на предизборната кампания, те са готови на всичко, за да получават в дълъг период от време парламентарната си заплата, с която да покрият изхарченото. А така и да крепят политическото статукво в Народното събрание, колкото и невъзможно на пръв поглед то да изглежда.

Мнения

Росен Плевнелиев: Вчера (в събота - бел. ред.) аз дадох шанс на институциите да си свършат работата, не всички го направиха. Вчера аз уважих деня за размисъл на българските граждани, не всички го направиха. Видяхте, че прокуратурата не даде достатъчно информация по казуса, надявам се в следващите дни това да стане факт.

Бойко Борисов: Аз твърдя, че тези 350 хил. бюлетини са били за БСП и ДПС. Защо прокуратурата, ДАНС, МВР не изчакаха да се види къде ще идат те и да ги хванат. Ако са останали малко оперативни работници в службите - задавам един въпрос. Как бих постъпил аз, ако бях главен секретар. 350,000 бюлетини, за които говорят, представляват палет, който няколко души сами не могат да повдигнат.

Тези палети са под непрекъснато видеонаблюдение и полицейска охрана. Допускаме вариант, че някоя партия решава да прави измама. Ние сме задържали тонове наркотици по този начин - минава един полицай, преобличат го, слага се джипиес на палета и днес, по някое време, тези палети трябва да отпътуват за някои градове и секции. Това е една долна инсинуация, защото те, ако са били малко професионални и са искали истината, щяха да ги пуснат да излязат, да ги проследят, да ги задържат. И днес партията, която си го е позволила, щеше да напусне изборите.

Цветан Цветанов: Имаше реализиране на определен сценарий, в който се включиха както всички политически формации, които изразиха своята позиция, но за мен вече е ясно, че в този сценарий участва сериозно и българската прокуратура. Политически формации и определени държавни структури участват в много сериозна подготовка за дестабилизация на България и българското общество.

Сергей Станишев: Скандалът е безпрецедентен, той засяга самото съществуване на българската държава. Тя е превърната в частна собственост на една групировка. Броят на установените документи съвпада със социологическите проучвания на някои агенции, които драстично се различават от другите, което означава, че става дума за подготвяна схема. Възможно е бюлетините да са подготвени за смяна на вота чрез чували - като при президентските избори, когато политически ангажирани хора уж помагаха на бременни жени да ги носят.

Лютви Местан: Фалшифицирането на изборните резултати, подмяната на вота представлява по същество опит за държавен преврат и насилствено завземане на властта. Налице са предпоставки за разследване дали няма добре организирана престъпна група, в която участва и услужливата социология, която продължаваше да дава огромна преднина на една провалила се партия.

Иван Костов: Откриването на 350 хил. фалшиви бюлетини показва, че паралелното преброяване не е достатъчно за провеждането на честни избори. Настояваме изборите да се отложат.

Жалби, нарушения, арести

Както на всички BG избори и този път денят на вота премина в обвинения между партиите в покупка на гласове или незаконна агитация. Най-креслива сред протестиращите партии бе тази с един от най-малките проценти от гласовете - "Другата България". Получил по предварителни данни едва 0,7%, лидерът, който според вида на събитието, в което участва, ползва различни имена - Божидар Томалевски или Дарио Томалети, поиска веднага касиране на изборите. После се появи в НДК, където заедно с още няколко лидери на партии джуджета окупира пресцентъра на БТА и в 21.00 часа започна да дава пресконференция.

Начинанието му бе осуетено бързо, тъй като уредниците на залата му изключиха микрофоните. Създадена уж като представител на българите зад граница, тази партия така и не бе припозната от BG емигрантите. Което не й пречи вече трети поред вот да е една от най-дейните в подаването на оплаквания по време и след вота. ГЕРБ и БСП също засипаха цялата страна с жалби. Мъж от Плевен пък бе осъден на 5 месеца затвор и 10,000 лв. глоба, защото дал пари на петима души, за да гласуват за определена политическа сила.

Мъжът е осъден по бързата процедура и вече лежи в плевенския затвор. Хора, които тепърва ще бъдат съдени за покупка на гласове, бяха задържани и във Варна, Поморие и Симеоновград. В морската столица полицията разпита двама мъже, които извозвали с микробус гласоподаватели до урните в район с компактно ромско население. В Поморие нарушителят се пробвал да пазарува гласове, а в Симеоновград директно бил спипан със списък с имена и 1,300 лв. Сделките протичали в ромския квартал "Йорданово".

Скандалът с неизяснените 350,000 бюлетини, открити в Костинброд, пък засили параноята сред политическите сили. Движение "България на гражданите" сезира прокуратурата в Кюстендил за готвена манипулация на вота.

Партията получила анонимен сигнал, че в стая в общината, която не се контролира чрез видеонаблюдение, се съхраняват 30,000 бюлетини. Те били предназначени за подмяна на гласовете както в областния град, така и в Дупница. Прокуратурата образува бързо досъдебно производство срещу неизвестен извършител за опит за преправяне резултатите от вота. По-късно председателят на РИК в Кюстендил Михаела Крумова призна, че наистина са намерени бюлетини, но едва 750 и представлявали част от 10-процентния резерв.

В Тутракан партия се жалва, че земеделска кооперация раздава рента, вършейки успоредно с това агитация. Прокуратурата обаче не установи нарушение. Единствено в пловдивския квартал "Столипиново" бе спокойно. Там цената на изборния глас бе твърда - между 20 и 50 лв., и търговията премина мирно без никакви оплаквания и арести.