Всяко ухапване от кърлеж крие риск от заболяване. Понякога и фатално. Лекари съветват при излети в гората или планината да се носят светли панталони и блузи с дълъг ръкав, високи затворени обувки, а за по-сигурно да се пръскат откритите части на тялото с репелент, съдържащ перметрин-химикал, който отблъсква кърлежите. Като едни от най-ефективните репеленти са бензилбензоат, ДЕТА, дибулфталат, диметилфталат. Те се нанасят по откритата кожа.

Все пак при ухапване от кърлеж препоръчително е да се търси лекарска помощ. Лаймската болест е една от най-разпространените предавани с кърлежи инфекции. Между 20 и 30% от възрастните иксодови кърлежи и 10% от нимфите им са заразени с причинителите на лаймската болест. Лаймската болест се причинява от бактериите борелии, които попадат в човешкия организъм чрез ухапване от кърлеж. Ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено, затова често остава незабелязано. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни. Клиничната картина може да имитира редица заболявания.

Първият стадий започва след инкубационен период от 3 до 30 дни и се характеризира със зачервяване на кожата с диаметър около 5 см, обикновено на мястото на ухапване от кърлежа, което впоследствие бързо се разширява. Паралелно със зачервяването или самостоятелно могат да се изявят и други симптоми на началната лаймска болест - увеличение на лимфните възли в областта на ухапването, отпадналост, температура, болки в мускулите и ставите, невралгия, главоболие. Симптомите могат да изчезнат и без лечение, но причинителят остава в организма и заболяването може да прогресира.

Вторият стадий се развива месеци след инфектирането. В тази фаза пациентите често съобщават за умора, проблеми с концентрацията и световъртеж. Типични са кризите на изпотяване и епизодите със силно учестен пулс. Характеризира се с някои клинични прояви като неврологични (радикулит, менингит или възпаление на лицевия нерв), ставни (най-често възпаление на големите стави), засягане на сърцето (нарушения на сърдечния ритъм и възпаление), очни (конюнктивит, засягане на ретината), кожни (множествени червени петна по кожата).

Третият стадий са усложненията от нелекуваната лаймска болест години след заразяването. Клиничните му прояви са хронични възпаления на ставите, необратими кожни промени, атрофия на зрителния нерв, нарушения на паметта.

Лечението на лаймската болест се определя от стадия на болестта, обикновено с антибиотици.

Учени от Университета в Ню Хейвън, САЩ, обаче откриха неподозирани качества на популярния подсладител стевия. След серия от експерименти учените доказали, че стевията работи по-добре в сравнение с познатите антибиотици за лечението на лаймска болест. Популярният заместител на захарта ефективно потиска активността на патогените. Бактериите борелия са покрити с биофилм, които им позволяват да се скрият и да се предпазят от антибиотиците.

Стевията унищожава филма и не позволява образуването на нов. Никой от антибиотиците не може да се похвали с такива качества, коментира един от авторите на проучването д-р Ева Сапи. Тя допълва, че всеки път, когато тествали стевията върху бактериите борелия, тя работи. Д-р Ричард Хоровиц пояснява, че наблюдавали 200 души с лаймска болест. При всички тях симптомите се подобрили след прилагането на стевия. Сега учените провеждат и серия от химични експерименти, като целта е да се разработи нов препарат за лечение на инфекцията. В Япония стевията е добре известна като антибактериален агент, който се използва в народната медицина.