Светослав Тодоров

Ако някога сте мечтали да наемете кола и да прекосите Северна и Южна Америка за няколко месеца, съвсем скоро ще разберете какво е усещането - Румяна Христова, Щерю Щерев, Михаил Ботев и Георги Кожухаров тръгват на петмесечно пътешествие по панамериканската магистрала с начална точка Аляска в края на юли и с крайна Аржентина през януари.

За Щерю, адвокат по професия, това е дългогодишна цел, която се оформя окончателно в края на миналата година. Покрай Клуба на пътешественика той се запознава с Румяна и Георги, а четвъртият пътешественик, Михаил, живее в САЩ. За всички това ще е първо подобно пътуване, но не изглеждат притеснени - няма специфична подготовка, а ваксините, които се изискват, са само за жълта треска.

За Румяна, екскурзовод и основна движещата сила зад логистичните детайли по пътуването, ценното ще бъде да видят „нестандартни места и лица, които обикновено остават в сянка", и така да надникнат в начин на живот, който не познават от първа ръка. „Сблъскването с непознатото винаги е било стимул за пътуване. Пътят е огромен, така че това предпоставя голямо разнообразие - и като култури, и като климат."

Румяна, която говори английски и испански, е набелязала панамериканския маршрут. Сред местата в него са нефтените платформи в Аляска, изоставените градове, вещерският пазар в Мексико сити, древният град на маите Пеленке, град, издигнат върху сметище в Никарагуа, тропическите гори в Коста Рика, архипелагът от 320 острова и племенно население Сан Блас, вулканът Чимборасо в Еквадор (най-отдалечената точка от центъра на Земята).

Георги Кожухаров, дългогодишен фоторепортер, ще документира пътешествието със снимки и видео. „Ще разказваме историите на хората и местата, с които се запознаваме, по максимално красив и художествен начин. Готиното е, че заради силния контраст между страните, които ще посетим, всеки, който следи проекта, ще намира нещо интересно за себе си. Това, което правим, не е предназначено само за една група хора." Вълнува го мисълта, че ще минат през места, в които природата е свещена, и такива, в които постоянно се злоупотребява с нея. Надява се, ако получат достъп, да проучи проблема с високата престъпност и проблемното полицейско управление в страни като Хондурас. „Има определена тематична нишка, която ми се иска да проследим, и ако всичко е наред, видеата ще прераснат в пълнометражен филм за пътешествието."

Новините около проекта са във фейсбук. Предстои и пускането на сайт с повече информация и възможност за финансова подкрепа на пътуването им.

По пътя от Северна до Южна Америка са поемали и други българи. Колоездачите Вячеслав Стоянов и Яна Маламед започнаха изпитанието през 2015 г. и все още са на път - в края на юни публикуваха на фейсбук страницата си Cycle 4 Recycle снимки от Еквадор и Перу. През същата година пътешествията си започна роденият в България и от години живеещ в Канада Йохан Георгиев, който в момента кара из Колумбия. Пътеписите, снимките и видеата му са на www.bikewanderer.com.