На мястото на бившето кино „Сердика" и бъдещия хотел „Хаят" от средата на март работят археолози от Регионалния исторически музей в София

Мария Манолова

„Само не ме питайте за гроба на Васил Левски, нека да затворим тази тема и да не се занимаваме." Археологът Юниан Мешеков ни отвежда към разкопките на мястото на вече разрушеното кино „Сердика" и бъдещ хотел от веригата „Хаят". Иронично строителството на киното с древното име на София унищожава голяма част от археологията на това място през 60-те години на миналия век. Останки са запазени само в по-високата южна част на имота. Преди това парче земя да поеме към следващия си живот на луксозен хотел, специалистите от регионалния исторически музей в столицата изследват и спасяват парчетата история, които все пак са устояли на времето. Идеята, че и останките на Васил Левски са погребани непосредствено до бесилото му, дойде наскоро от историка Божидар Димитров. За археолозите, които работят на място, тя звучи най-малкото несъстоятелно. Земята под бившето кино е част от Източния некропол на Сердика. Последните проучвания тук започват в средата на март, след събарянето на старата сграда.

„Намерихме седем-осем гробни съоръжения, зидани от тухли и камъни, а между тях има и обикновени ямни гробове", разказва Полина Стоянова, която е съръководител на разкопките заедно с Юниан Мешеков. Останките вероятно са от периода между III и VI век. На мястото не са открити ценности или специални артефакти. „Гробниците са разбити - един път от ранни иманярски намеси, най-вероятно още в Античността, и втори път от намесата на тежка техника някъде през социализма", добавя Юниан Мешеков. Съседната жилищна сграда е построена през 1927 г. и според живеещите там също лежи върху разрушени антични гробни съоръжения. Сводовете на гробовете в изкопа на „Хаят" са буквално изстъргани при полагането на основите за модерните сгради в средата на XX век.

Новата строителна яма показва малка част от историческия пъзел под центъра на София. Основната зона е оградена от крепостни стени и според закона е абсолютно неприкосновена. „Тя се намира между източната и западната порта, хипотетичната северна порта край Халите, която все още не е разкривана, и южната порта, която най-вероятно е под безистена срещу входа на Съдебната палата", обяснява Мешеков. Край античния град има четири охранителни зони - една в непосредствена близост, както и Източен, Западен и Северен некропол. Източният некропол, в който се намира и теренът край паметника „Левски", покрива цялата територия между бившия Партиен дом, Министерството на младежта и спорта, Софийския университет, ул. „Кракра" и бул. „Дондуков".

„Градът на мъртвите" е използван не само в Античността. Има топографски карти, на които това място е маркирано като турско гробище, а териториите след бул. „Янко Сакъзов" са маркирани като лозя", казва Полина Стоянова. Разкопките край бъдещия „Хаят" вероятно ще продължат до края на април. Освен археолозите тук работят и антрополози, а задачата е всичко да бъде проучено и описано на терен, преди останките от кости да бъдат преместени. За архитектурните останки ще бъде свикана комисия от Министерството на културата, която трябва да оцени доколко са запазени и каква експозиционна стойност имат, преди да предпише какво да се случи с тях. „Основните два варианта са да се вземе решение, че те нямат експозиционна стойност или че някое от тях все пак има някаква по-висока стойност за обществото. Оттам нататък предписанието може да е да се вградят в съществуващата сграда - такъв пример има с амфитеатъра при хотел „Арена ди Сердика", или да бъде преместено съоръжението на друго място", обясни г-жа Стоянова.