Погромите в Египет не стихват

Обстановката в Сирия става все по-напрегната и наподобява истинска гражданска война на фона на тревожните съобщения и от Египет. Общото между събитията в двете страни е, че в основата им стоят ислямисти, които си мечтаят за консервативна строго религиозна държава по каноните на исляма. В Сирия на власт е проиранският, но изключително светски режим на президента Башар Асад, а неговите опоненти, макар и подпомагани от Запада, са част от консервативните религиозни кръгове. Това обяснява и защо в световните медии Асад е описван винаги в мрачни тонове като диктатор, който трябва да бъде свален. В същото време твърде малко се говори какво представляват противниците му, които евентуално ще го сменят. В Египет в момента се наблюдава класически военен преврат, за което също твърде малко се говори, понеже униформените от Висшия военен съвет, които взеха властта след оставката на Хосни Мубарак, затвърдиха топлите си отношения със САЩ и държавите от Западна Европа и така си спечелиха спокойствие. Техни опоненти също са ислямисти, за които обаче в западните медии се пише подробно. В момента военните готвят избори, които ще преминат под тяхно наблюдение, и последното, което може да се каже, е че ще протекат демократично. Получава се парадокс -

светския Запад е против светския режим в Сирия

а ислямистите, които управляват в Иран и които ненавиждат светските порядки,  подкрепят сирийския президент. И му оказват военна и финансова помощ

Последните военни сводки от Сирия са за атентат срещу сградата на управляващата партия „Баас" в неделя и за нестихващи митинги и протести в населените места по границата с Ливан, където официалните власти почти изгубиха контрол над ситуацията. Най-малко два снаряда от ръчен противотанков гранатомет са поразили помещенията в столицата Дамаск, съобщи Ройтерс. Очевидци разказват, че силите за сигурност са отцепили площада, на който се намира сградата на столичния клон на партията. Над нея се издига дим, а наоколо има пожарникарски коли. Нападението е било извършено малко преди изгрев слънце, когато помещенията са били празни. Атаката по-скоро е била замислена като предупреждение и послание за режима, твърди очевидец. Това е първо съобщение за бунтовническа атака в Дамаск от началото на бунта срещу президента Башар Асад досега, отбелязва Ройтерс.

Междувременно президентът на Сирия даде интервю за британския вестник "Сънди Таймс", в което твърди, че потушаването на антиправителствения бунт в Сирия ще продължи въпреки натиска на Арабската лига над Дамаск да прекрати насилието. "Конфликтът ще продължи и натискът да бъде поставена Сирия на колене ще продължи. Но Сирия няма да се остави да бъде сломена", каза Асад. Президентът за пореден път предупреди, че чужда военна интервенция в страната му ще дестабилизира региона. Той подчерта, че това ще е истинско земетресение за Близкия изток, и се зарече да предотврати бъдещи атаки на т.нар. Свободна сирийска армия - образувание, подобно на Преходния национален съвет в Либия, създадено с помощта на Запада, чиято цел е

организирано да завземе властта

след отстраняването на Асад. При щурмове на обекти на силите за сигурност, в частност на база край Дамаск, въпросната армия вече успя да убие най-малко 20 сирийски военни миналата седмица.

Арабската лига беше поставила ултиматум до миналата събота Дамаск да прекрати насилието. Но Асад подчерта, че силите за сигурност ще продължат да преследват въоръжените банди, ще пречат на внасянето на оръжия в Сирия от съседни страни, ще предотвратяват саботажи и ще налагат закон и ред. Президентът лично се зарече да се сражава и да умре, оказвайки съпротива на чуждите сили, ако се стигне до военна интервенция.

В Египет от събота вечерта до ранните часове на неделя протести имаше в Кайро, на площад "Тахрир", в Суец и в Александрия и навсякъде те прераснаха в насилие. Трима протестиращи бяха убити в сблъсъците със силите за сигурност в Кайро.  Две жертви има и в Александрия, където според свидетели снайперисти стреляли с бойни патрони по протестиращите. На площад "Тахрир" трима души починаха от задушаване, след като полицията използва сълзотворен газ. Общо в страната са ранени над 750 души.
В Кайро протестът последва разтурването на палатков лагер на площад "Тахрир", създаден в петък вечерта след голяма демонстрация срещу новите управници на Египет. Около 100-200 души се настаниха там през нощта срещу събота. Повечето бяха привърженици на крайно религиозни течения, настояващи за

ислямска държава

Те са недоволни от факта, че военните смятат да приемат нова конституция, в която изрично да бъде написано, че Египет е светска държава. Освен това настояват и виновните за избиването при протестите срещу сваления президент Хосни Мубарак над 850 души да бъдат съдени.

Протестиращите хвърляха камъни по полицаите и скандираха лозунги срещу министерството на отбраната и военните. Силите за сигурност отвърнаха със сълзотворен газ и гумени патрони. В Twitter се появиха съобщения за хора, изгубили частично зрението си, когато очите им били поразени от гумен куршум. Кадри в Youtube  показаха хора на площад "Тахрир" с окървавени лица и рани в областта на очите. Сблъсъци имаше не само на площада, а край близките сгради на парламента и на вътрешното министерство. В Александрия сблъсъците бяха пред сградата на местната дирекция на силите за сигурност. Полицията там използва сълзотворен газ. В Суец също имаше размирици. Правителството разпространи изявление, приканващо населението да прояви разум и да поеме отговорност. Политическата партия на ислямистите - "Мюсюлмански братя", също прикани към спокойствие, "за да не се опетни революцията". Висшият военен съвет, управляващ Египет, обвини протестиращите, че се опитват да предизвикат хаос в държавата в критичен момент. Протестиращите обаче твърдят, че сред тях са се смесили хора от силите за сигурност, но в цивилно облекло, и са стреляли по демонстрантите. Вълната насилие се случва броени дни преди парламентарните избори, които ще протекат в три етапа от 28 ноември до 10 януари. Египтяните се безпокоят, че вакуумът в сигурността ще навреди на парламентарния вот, отбелязват чуждестранните кореспонденти в Кайро.