Григор Димитров спечели финалите на АТП в Лондон след тежка битка с вдъхновения Давид Гофен. Българският тенисист се пребори за най-големия трофей в кариерата си след драматичен успех със 7:5, 4:6, 6:3 след два часа и половина игра. Димитров е първият дебютант, който печели турнира на осемте най-добри за сезона от Алекс Кореча през 1998 г. 26-годишният българин грабна четвърта титла в петия си финал през 2017 г. и общо осма в професионалната си кариера. Димитров, който от понеделник е вече № 3 в света, триумфира в британската столица след пет победи от пет мача. Така той си осигури максималните 1500 точки за световната ранглиста и 2.55 милиона долара от наградния фонд. Българинът е петият различен шампион, откакто финалите на АТП започнаха да се провеждат в зала "О2 арена" през 2009 г., и 22-рият в историята на турнира. „Иска ми се да мога да кажа какво изпитвам в момента. Чест е за мен да съм тук, в Лондон. Това са най-добрите седмици в кариерата ми. Давид е страхотен играч и за мен беше чест да съм срещу него на корта", каза Димитров след двубоя. Той се обърна към родителите си, които бяха неизменно в залата, както и към приятелката си Никол Шерцингер. „Тя не беше тук, в залата, но играе сериозна роля за моите успехи", Димитров.

Очакванията на двамата финалисти, че сблъсъкът няма да има нищо общо с двубоя им от груповата фаза, се оправдаха напълно. Гофен обеща, че този път ще опита нещо различно срещу Димитров и го направи. Белгиецът игра много агресивно, взеимаше рано топката и използваше всяка възможност да притисне съперника. Той излезе на корта с атакуващата нагласа, която го изведе до сензационната победа срещу шесткратния шампион Роджър Федерер в полуфиналите. От своя страна Димитров беше далеч от най-добрата си игра. Българският тенисист обаче показа спокойствие, търпение, чудесна защита и много разумна игра, за да спре устрема на Гофен. „Беше фантастична седмица, но първо поздравления за Григор. Страхотна седмица и година за него. Ти си сам на корта, но имаш блестящ отбор, с който свършихте отлична работа", обърна се достойният финалист към шампиона.

Двубоят започна с нервна игра от двете страни на корта и три пробива в първите три гейма. Гофен пръв успя да спечели своето подаване и поведе с 3:1. Белгиецът удържа аванса си до 4:2, когато Димитров реши да промени своята тактика. В началото българинът опитваше да отговори на агресивната игра на съперника с още по-голяма агресия. Ретурите и бекхендът на Гофен обаче работеха отлично. Димитров опитваше да бяга от бекхенд и да атакува с мощни форхенди, но твърде често пресилваше ударите си. Постепенно той заигра с по-голямо търпение, опитваше да разбие ритъма на съперника с доста сечени бекхенди и това даде резултат. Димитров върна пробива и обърна резултата до 5:4. Гофен се справи с първия случай, в който трябваше да сервира за оставане в света. Във втория, при 5:6, белгиецът обаче се пропука. Той допусна втори пробив, което сложи край на първия сет.

Във втората част двамата започнаха да сервират доста по-стабилно. След общо 13 точки за пробив в първия сет във втория имаше едва две. Първата се откри пред Димитров при 3:2. Гофен обаче се спаси със страхотен бекхенд по диагонала, който закачи с милиметри крайната линия. „Ястребовото око" потвърди решението на съдиите, а белгиецът измъкна сервис гейма си. Веднага след това седмият в световната ранглиста на свой ред стигна до шанс да пробие и се възползва след грешка на съперника - 4:3. Той спечели уверено следващите си две подавания и прати мача в трети сет. Решителната част започна с маратонски сервис гейм на Димитров, продължил десет минути. Гофен поведе с 40:15, а след това имаше още две точки за пробив. Българинът обаче спаси всяка една от четирите възможности и избегна кошмарно начало на сета. Димитров остана спокоен и дочака своя шанс в шестия гейм. Той проби за 4:2, а след това успя да затвърди предимството си и се доближи на гейм от победата.

В осмия гейм българинът поведе с 40:0 при сервис на Гофен, но пропусна и трите си мачбола. Белгиецът се пребори да остане в мача и принуди съперника да сервира за спечелването му. Димитров поведе с 40:15, но отново не успя да затвори двубоя. Българинът обаче стигна до шести мачбол и този път успя да го реализира. Димитров постигна петата си победа от шест мача срещу Гофен. Българинът завършва сезона с 49 спечелени и 19 загубени срещи през 2017 г., 5150 точки в световната ранглиста и над 5.5 млн. долара от наградни фондове.