Гърция има стара традиция - появи ли се празник или някакво знаменателно събитие, по улиците настава истинска война - или анархисти ще трошат витрините, или синдикатите, кръжащи около крайнолеви политически формации, организират всеобщ протест срещу нещо си. В повечето случаи тези две групи действат в удивителен синхрон, макар и да твърдят, че нямат нищо общо помежду си. От почти година обаче акциите им вече не се проявяват само в дни на празник. Откакто Гърция изпадна в криза, разлюляла първо част от по-нестабилните държави в Европа, а сетне и цялата еврозона, анархисти и левичари почти не се прибират у дома. Те просто живеят на улицата. Не в тях обаче виждат голямата заплаха за Гърция западните наблюдатели. Счупените витрини и потрошените офиси на банки подлежат на ремонт. А истинската

трагедия на Гърция са ненаситните й олигарси

пише британският в. "Файненшъл таймс", докато в Европа очакват да стане ясно кой ще е новият гръцки премиер начело на подобието на коалиционно правителство, което готвят в Атина и което трябва да осъществи новия европейски спасителен план.

Своенравен, ненадежден, воден от идеологически съображения - това са част от най-меките епитети, адресирани към Георгиос Папандреу през последната му седмица като премиер. Докато водеше титанична политическа борба в страната си и чужбина, той се опитваше без много шум да се справи с една от най-трудно преодолимите и дълбоки причини за гръцката трагедия - престъпността и корупцията. Неговото правителство хем се бори да убеди Европа в решимостта си да съкрати раздутия държавен сектор, хем едновременно трябваше да решава и дали да се захване с действителната вътрешна заплаха за стабилността в страната - мрежата от олигархични фамилии, които контролират значителна част от гръцкия бизнес, финанси, медии и, разбира се, политиците, отбелязва вестникът.

Кризата в Гърция кара младите, или поне по-креативната част от тях, да търсят щастието си в чужбина. Над 70% от студентите се готвят да напуснат страната. Над 100 000 дипломирани млади специалисти вече работят в чужбина. Това са 9% от общия брой на завършилите в Гърция. Числата за безработицата илюстрират влошаване на положението. Очаква се процентът на хората, останали без работа, през последното тримесечие да достигне 12% Това е най-високото равнище от 11 години насам. Има млади хора, които за последната година са кандидатствали за работа на повече от сто места, но безуспешно. Специалистите обясняват случващото се накратко така: много дипломирани, много малко работни места.

Ако кризите в Гърция и Италия са показателни за нещо, то е, че Европейският съюз толерира широко разпространената корупция, престъпност и

зловредно управление

не само в страни от Източна Европа, но и сред основни западни страни - членки на съюза.

Ако смятате, че събитията в Гърция не могат да се повторят тук - грешите, посочва друг британски всекидневник - "Индипендънт". Колкото и да се радваме на климата и славата на античната й култура, повечето от нас не биха искали да преживеят опита на Гърция. Никоя страна в съвременната история не е получавала толкова грамадна финансова помощ, колкото Гърция, пише френският в. "Фигаро".

Няма спор, че в краткосрочен план съставянето на правителство на националното единство в Атина е добра новина както за Гърция, така и за еврозоната. Новият кабинет ще може много бързо да накара парламента да приеме с огромно мнозинство спасителния план, изработен на европейската среща на върха в Брюксел в края на октомври. В средносрочен и дългосрочен план обаче

Гърция няма да се измъкне

толкова лесно от затрудненията. В политическата й история няма примери за функционирали както трябва големи коалиции. В миналото двете основни политически партии - социалистическата ПАСОК и консервативната "Нова демокрация" - винаги са проявявали неспособност да вземат болезнени за избирателите в краткосрочен план решения, но защитаващи интересите на страната в дългосрочен.

Истината е, че излизането на Гърция от кризата вече не зависи само от правителството в Атина въпреки добронамереността, която то демонстрира. Основаващата се върху туризма, морския флот и дребната манифактурна промишленост гръцка икономика няма никакъв шанс да се съживи, ако упадъкът в основният й пазар - еврозоната - продължи, предупреждава "Фигаро".

Дълговата криза изпраща и Берлускони в оставка

2_300Италианският премиер Силвио Берлускони заяви пред президента Джорджо Наполитано, че смята да подаде оставка след приемането в парламента на мерките за бюджетни икономии и на икономическите реформи, които той обеща на ЕС, за да избегне заразата на еврокризата да се разпростре и в Италия, съобщиха информационните агенции.

След приемането на мерките премиерът ще върне мандата си на държавния глава, който ще започне обичайните консултации с партиите от мнозинството и с опозицията, за да се състави ново правителство, се казва в комюнике на Куиринале (президентския дворец) след среща между Берлускони и Наполитано.

Икономическата ситуация в Италия е много обезпокоителна, заяви европейският комисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен. След срещата на финансовите министри  от ЕС в Брюксел Рен допълни, че Италия е поставена под значителен натиск от пазарите в този момент. Според него основното в момента е да се възстанови доверието в способността на Италия да постигне икономически растеж и финансова стабилност. Оли Рен подчерта, че това е начинът да бъдат успокоени пазарите, че италианската икономика е поела в стабилна и устойчива посока