Кандидатът на демократите Хилъри Клинтън в кадър от новия си предизборен клип. Според нея имигрантите без статут трябва да имат възможност да получат американско гражданство, след като бъдат легализирани

Месец след началото на предварителните избори за президент кандидатите на демократите и републиканците заеха все по-твърди позиции по горещия въпрос за имиграционната реформа. Спорът около това какво да прави бъдещият президент на Америка с над 11-те милиона имигранти без статут нямаше да е толкова интересен без Доналд Тръмп. От началото на своята кампания милиардерът призовава избирателите си да го подкрепят заради безкомпромисната му позиция относно онези, нарушили закона, оставайки в тази страна или пресичайки границата й нелегално. Но Тръмп отиде и по-далеч - той обещава, ако стане президент, да изнамери всички тези имигранти без статут и да ги депортира, както и да изгради стена между Съединените щати и Мексико, която да спира новия наплив на "пришълци". И въпреки че редица анализатори вече обявиха плана му за безумен и непосилно скъп, Тръмп продължава да привлича симпатизанти именно с позицията си по въпроса с имиграционната реформа. Това явно не остава незабелязано от опонентите му сред републиканците. В битка за електорат сенаторът от Тексас Тед Круз рязко смени първоначалната си позиция по имиграционния въпрос. Тази седмица той заяви, че е готов, също като Тръмп, да депортира незаконно пребиваващите, като за целта ще използва служителите на Immigration and Custom Enforcement (ICE). През август, запитан от журналистката от Fox News Меган Кели, Круз отказа да отговори на този въпрос, наричайки го "отвличане" на темата. В понеделник обаче пред Бил Орайли също по Fox News Тед Круз звучеше убеден, че Доналд Тръмп има правилния подход спрямо онези, нарушили законите на страната. "Затова имаме ICE. Teзи служби търсят хора, нарушили закона, и ги задържат." Изказването на Круз е много по-агресивно от първоначалното му обещание да не "чука от врата на врата" в търсене на имигранти без статут, защото "това не е начинът, по който Америка упражнява законите си". Круз далеч не е единственият, затвърдил подхода си по този въпрос. Промяната на курса е дни след победата на Доналд Тръмп в Южна Каролина.

За разлика от Круз другият водещ кандидат за президент на републиканците - сенаторът от Флорида Марко Рубио, заема по-умерена позиция. В последните си изказвания той се фокусира единствено върху засилването на контрола по границата с Мексико - позиция, по която кандидатите на републиканците са единодушни. Рубио, който е син на имигрант от Куба, се обяви твърдо против масовите депортации. Според него подобна тактика "би обидила американския народ". Сенаторът от Флорида смята, че имигрантите без статут, които са живели в страната за известен период от време и нямат криминални прояви, могат да заплатят глоба и данъците за времето, прекарано тук, и така да получат разрешително за работа. Също като Джеб Буш, който напусна надпреварата, Рубио не изключва възможността за легализиране на имигрантите или път към гражданство, но и не говори разпалено за последните две опции. Въпреки че според самия него това може да се смени "в зависимост от това какво подкрепя американският народ". Мнозина считат меката позиция на Рубио спрямо имиграционната реформа като слабост във вътрешнопартийната надпревара, но ако спечели номинацията за президент, това определено ще му даде предимство, когато републиканците се нуждаят най-много от латиноизбиратели на същинските избори през ноември.

Умерен в позицията си е и губернаторът на Охайо Джон Кейсик. Той заяви, че още в първите 100 дни на поста президент ще изпрати на Конгреса предложение за  легализиране на имигрантите без статут. Не се ангажира обаче да говори за опция, в която те получават и американско гражданство.

Кандидатите на републиканците за президент са единодушни и за друго - меморандумите на президента Обама, които могат да спасят от депортация близо 5 милиона души, трябва да бъдат отменени. Според всичките шестима кандидати на републиканците Обама е надвишил правомощията си, издавайки указите през ноември. Въпросът ще се гледа от Върховния съд. Самият Джон Кейсик като губернатор на Охайо отрече да има роля в присъединяването на щата в делото на 24 други щата срещу действията на настоящия президент.

При демократите пък двамата кандидати всячески се опитват да спечелят още от сега латиногласоподавателите. Хилъри Клинтън дори стигна по-далеч, обещавайки път към гражданство за имигрантите без статут. Тя каза, че ще пусне закон за имиграционна реформа в първите й 100 дни като президент. Преди дни от нейната кампания пуснаха нов клип, който таргетира основно латиноизбирателите. Емоционалното видео показва младо момиче, което избухва в сълзи при мисълта, че родителите й могат да бъдат депортирани. На среща с избиратели тя обеща да отмени 3/10-годишната забрана за влизане в САЩ при надстояване на виза, която сега разделя хиляди семейства. Интересното е, че стриктното правило беше прието по време на мандата на нейния съпруг Бил Клинтън.

Опонентът й Бърни Сандърс също призовава за цялостна имиграционна реформа и дори за промени в системата за визов контрол. Той обещава, ако трябва, да предприеме еднолични действия, за да принуди Конгреса да приеме подобен закон, но не споменава нищо за така бленувания от милиони път към US гражданство.

Тръмп и Клинтън - неминуемите кандидати?

Доналд Тръмп спечели сериозна победа в Невада срещу своите съперници Марко Рубио и Тед Круз във вторник. Така той затвърди преднината си в надпреварата за президентската номинация на републиканците.

Час след приключването на вота данните показваха, че Тръмп е получил 42% от гласовете на републиканските симпатизанти, Рубио - 24%, а за Круз - около 22%.

Тръмп спечели първичните избори в Южна Каролина и Ню Хемпшър; засега му се изплъзна само Айова. Следващият тур са изборите на 1 март - т.нар Супер четвъртък, когато се гласува едновременно в Алабама, Аляска, Арканзас, Колорадо, Джорджия, Масачузетс, Минесота, Северна Дакота, Оклахома, Тенеси, Тексас, Върмонт, Вирджиния и Уайоминг.

"Очакваме великолепни резултати в Тексас, Джорджия и Арканзас", също и в Охайо, заяви милиардерът. "Спечелихме при евангелистите. Спечелихме при младите. При възрастните. При хората с диплом за висше образование. При хората без много дипломи. Обичам хората без много дипломи", коментира Тръмп.

Изборите на демократите в Невада бяха в събота и тогава Хилъри Клинтън победи с малка преднина сенатор Бърни Сандърс. Това бе вторият щат, в който печели Клинтън, след победата й в Айова и тежкото поражение в Ню Хемпшир.

Силното представяне на Сандърс в щат, в който голяма част от населението е от малцинствата и в който Клинтън се очакваше да победи безапелационно, показва, че надпреварата между двамата ще бъде дълга и оспорвана.

Победата на Клинтън все пак окуражи нейните привърженици и даде нов стимул на бившата първа дама на САЩ, която вече гледа към следващата надпревара на 27 февруари в Южна Каролина. Там социолозите отново прогнозират стабилна преднина за нея заради голямата подкрепа, която се очаква да получи от чернокожите избиратели.